Bob Kesim ve Bob Kesim Saç Modelleri Hakkında Her Şey | Kızlara Moda

Bob Kesim ve Bob Kesim Saç Modelleri Hakkında Her Şey

Bob Kesim ve Bob Kesim Saç Modelleri Hakkında Her Şey

Saç kesimi, kişinin yüzüne en iyi giden saç modelinin belirlenerek saça uygulanan kesim işlemlerinin bütününe verilen addır. Saç uzun, orta ve kısa olmak üzere her zaman üç boyda kesilir. Uzun kesimde saçlar en az omzun altına kadar uzanır. Orta boy saç kesiminde saçlar kulak altı ve omuz üstü hizasına kadar kesilir. Kısa boy saç kesiminde ise saçlar tarak üstü boyda kesilir. Saç kesimi bu şekilde farklı boylarda yapılabileceği gibi farklı şekillerde de yapılabilir. Bu yazımızda bob  kesim hakkında geniş bilgiler vereceğiz. Nasıl bir kesim olduğunu, nasıl şekil verilmesi gerektiğini ve diğer ayrıntıları anlattık işte tüm detaylar!

 

 

 

Bob Kesim Nedir?

 

1960 ve 1970’li yılların en popüler saç kesim modellerinden biri olan bob saç kesimi omuz üstünde biten saç modellerine verilen isimdir. Aslında bob kesimin kısa tipinin aksine uzun tipi de mevcuttur. Ancak uzun bob kesimi isim değiştirerek lob kesim adını almıştır. Lob saç kesimi long bob şeklinde türemiştir ve günümüz genç bayanları tarafından kısa bob kesimden daha fazla tercih edilmektedir.

 

 

 

Bob Kesim Nasıl Kesilir? 

 

Bob saç modeli yüz tipi ve genişliği ne olursa olsun her insanda uyumlu bir görüntü oluşturduğundan dolayı kesimi de çok zor olan bir model değildir. Peki bob kesim modeli nasıl yapılır? Saçlar yıkanarak hem temizlenir hem de asıl boyuna getirilir ve taranır. Daha sonra kullanılan saç köpükleri ve saç nemlendiriciler ile kabarıklık varsa giderilir. Bu kesim gereği saçlar enseden bombeli ve omuzların üzerinde kulak hizası civarlarında kesilir. Bu kesim şekli genellikle küt saç kesimi ile bir tutulsa da aslında aynı şey değildir. Küt kesim, bob kesime göre daha sıradan ve normal bir görüntü vermektedir. Bob kesim ise küt kesime göre daha çok tercih edilmektedir ve havalı bir model olarak kabul edilir. Bunun için videomuzu da izleyebilirsiniz.

Bob Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

 

Bu saç stili her yüz tipine yakıştığı için herkes tarafından rahatlıkla tercih edilmektedir. Ancak günümüzde bob saç modeli daha çok sarışınlara ve canlı saçlara sahip bayanlara yakıştırılmaktadır. Saç tellerinin kalınlığı açısından bakılacak olursa da kalın telli saçlara bu saç modelinin daha çok yakıştığını söylemek mümkündür. Bunun nedeni ise bob saç modelinde saçın arka kısmından verilen bombenin kalın telli saçlarda daha dolgun ve güçlü bir görünüm oluşturmasıdır. Tüm bu faktörlere rağmen bu görünümün her insana yakıştığını söylemek mümkündür.

 

 

 

 

Bob Kesim Saça Nasıl Şekil Verilir?

 

Tüm saç şekillerinde olduğu gibi bu kesimli saçlarda da çeşitli şekil verme yöntemleri mevcuttur. Kullanımının zor olduğu sanılsa da bob saç modeline şekil vermek oldukça kolaydır. Her ne kadar kısa saça uygulanacak modellerin az olduğu düşünülse de her saç tipinin kendi içinde pek çok modeli bulunmaktadır. Şekillendirici köpükler yardımı ile gerek dalgalı gerekse düz şekil kolaylıkla verilebilir.

 

 

Bob Saç Modelleri

 

1.Uzun Bob Kesim

Uzun bob kesim, lob kesim olarak bilinir. Lob kesimin bob kesimden tek farkı daha uzun olmasıdır. Uzun bob kesim aynı zamanda boynun uzunluğunu da olduğundan daha fazla gösterdiği için kısa bob kesime göre daha nazik ve havalı bir görüntü oluşturur. Hollywood yıldızları tarafından en çok tercih edilen saç modeli de uzun bob kesim olarak bilinmektedir. Omuzlara düşen bob kesimli saçlar yüz tipiyle uyumlu olarak şekil de verilmişse tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilmektedir. Günümüzün en çok tercih edilen saç modellerinden biri olan bu saç kesimi, kısa bob saç kesimi gibi her türlü yüze yakışmaktadır. Yalnız bob modeller için genellikle ince ve uzun yüzler tercih edilirken uzun bob kesim modeller için ise yuvarlak yüzler tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

2.Kısa Bob Kesim

Bob kesimin niteliği belirtilmemişse kısa bob kesim anlaşılmalıdır. Hem geçmiş yıllarda hem de günümüzde popülerliğini yitirmeyen bu tarz aynı zamanda bakımı da çok kolay olduğu için çokça tercih edilmektedir. Şekil vermesi de zor olmadığı için günlük hayatın yoğun temposunda kişiye pratiklik sağlar ve aynı zamanda şık görüntüsü ile her ortamda kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Orta Boy Saç Modelleri ve Yapılışları

 

 

 

 

 

3.Kahküllü Bob Kesim

Kahkül tamamen kişinin tercihine kalmış olup bob kesimlerde de sıkça kullanılan bir stildir. Kişinin yüz boyutları ve alnının açıklığına göre kahkül modelleri bulunmaktadır. Kahküllü bob kesim de en az diğer tarzlar kadar yaygındır. Uzadıkça diğer saçlarla karıştırılması yerine tekrardan kısaltılması daha çok tercih edilmektedir. Özellikle genç ve orta yaş grubunda bu kesim tarzına çokça rastlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

4.Katlı Bob Kesim

Bob kesimin ilgi çekici bir diğer çeşidi de katlı bob kesimdir. Hem bob kesime hem de uzun bob kesime kat verilerek saça hoş ve havalı bir görünüm vermek mümkündür. Düşük bakım ihtiyacı ile hızlı bir yaşam temposuna sahip olanlar için harika bir seçenek olan katlı bob kesim, düz bob kesimden daha çok tercih edilmesinin yanısıra uzayınca da çok tatlı bir görüntü oluşturmaktadır. Katlı bob kesim daha çok kısa kesimlerde tercih edilmektedir. Uzun bob kesimlerde düz kesim daha çok sevildiği için daha çok rağbet görür ancak uzun bob kesimde de saçlarında kat bulunmayanlar yok değildir. Yüz tipine ve yakışma durumuna göre kişinin tercihi değişebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

5.Yumuşak Bob Kesim

Bob kesimin daha serbest ve dağınık haline ise yumuşak bob kesim adı verilir. Yumuşak kesim hem kısa bob kesime hem de uzun bob kesime uygulanabilen bir yöntemdir. Şıklığın ötesinde bir görünüm sağlayan yumuşak bob kesim özellikle uzun bob kesimde uygulandığı zaman saçlara çok zarif bir görünüm vermektedir.

 

 

 

 

 

 

6.Ters Bob Saç Kesimi

 

 

 

 

 

 

7.Modern Bob

 

 

 

 

 

 

 

Dağınık Topuz Saç Modelleri Hakkında A’dan Z’ye Her Şey

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?