4 Numara Saç Kesimi Nedir, Kimlere Yakışır, Modelleri Nelerdir? | Kızlara Moda

4 Numara Saç Kesimi Nedir, Kimlere Yakışır, Modelleri Nelerdir?

4 Numara Saç Kesimi Nedir, Kimlere Yakışır, Modelleri Nelerdir?

4 numara saç modelini merak edenler ve bu saçın kendisinde nasıl duracağı hakkında şüpheleri olanlar yazımızı okuyarak karar verebilirler. Erkeklerin kısa saç modelleri arasında bulunur. 4 numara saç modelleri kısa saç kesimleri içerisinde biraz daha uzun olan kesimdir. Kısa kesilmiş saçların biraz uzamış hali olarak ifade edilebilir. Genel kanı bu saçın oldukça karizmatik olduğu yönündedir. Bayanlar kısa saçı erkeklere daha çok yakıştırır, bunu hemen hemen herkes bilir. Kısa saç erkeklerin yüz hatlarını daha güzel ortaya çıkartır.4 numara saç modelleri erkek olarak bu modeli arayanların da bunu akıllarından çıkartmamalarını öneririz.

 

 

4 Numara Saç Nasıl Bir Şeydir?

 

Saç kesimi konusundaki diğer ayrıntılara geçmeden önce kesimin ne olduğunu anlatalım. Saç kesimindeki numaraları makineye takılan tarak belirler. Taraklar saç kesiminin ne kadar uzunlukta olacağını belirler. 4 sayısı da makinenin taraklarından bir tanesidir. Taraklar 4’ten 0’a doğru küçülür ve saç boyları da kısalır. Taraklar 4 numaradan yukarı çıktıkça da saçların boyu uzar. 4 numara,  5 numara ile 3 numara saç kesimi arasında kalır. Yani bu saç kesimi 5 numaradan kısa 4 numaradan uzundur. Saç kesiminin uzunluğu ise 11-12 mm kadardır. Bu saç kesimini sadece erkeklerde değil bayanlarda da görebilirsiniz. Askerler arasında da bu saç kesimine rastlamak mümkündür. Tabi bunlar rütbeli askerlerdir. Saçlarının çok kısa olmasını istemeyenler için idealdir. Doğru bir kullanım ile saçlar çok karizmatik görünür.

 

 

4 Numara Saç Kimlerde Daha İyi Görünür?

 

Bu saç modeli kullanım konusunda ne kadar büyük rahatlıklar getirse de herkes için uygun olduğu söylenemez. Bazı insanlarda bu saç kesimi çok güzel durur, bazılarına ise hiçbir şekilde yakışmaz. Yakışmadığı durumlarda da saçlar son derece itici görünür. Bu saç şekli şu özellikleri taşıyan erkeklere daha çok yakışır;

 • Yüzü çok toplu veya aşırı zayıf olmayanlara
 • Alın yapısı düzgün olanlara yani alnı çok açık olmayanlara
 • Kulakları düzgün olanlara, bu kesim kulakları doğrudan ortaya çıkartır
 • Boyu çok kısa olmayanlara
 • Çene yapısı düzgün olanlara
 • Kafa yapısı düzgün olanlara, çıkıntılı olmayanlara
 • Yüzü simetrik olanlara

Eğer siz de kendinizde bu özellikleri buluyorsanız saçınızı 4 numara kestirebilirsiniz. Ancak bu özellikleri taşımıyorsanız saçlarınızı boşuna bu şekilde kestirmeyin. Size yakışmayacaktır. Şayet kestirmiş iseniz beklemekten başka şansınız yok demektir. Saçlarınız bir ay kadar sonra yavaş yavaş uzamaya başlayacaktır. Uzamalarının ardından kendinize yakışan başka bir model belirleyebilirsiniz.

 

 

Bu Saç Stili Niçin Tercih Edilir?

 

 • Kısa bir kesim olduğu için uzun süre yağlanmaz
 • Bayanlar bu kesimi çok beğenir.
 • Erkek kıyafetleri ile çok uyumludur.
 • Yaz aylarında sıcak tutmaz, serinlik sağlar.
 • Kolay şekil aldığı için uzun uğraş gerektirmez.
 • Saçta olan sorunların ilerlemesini engeller.
 • Bakışları ortaya çıkartır.
 • Karizmatik bir görünümü vardır.
 • Yüz yapısı tamamen ortaya çıkar, mimikler belirginleşir.
 • Bakımı çok kolaydır, yıkandıktan sonra kısa sürede kurur.

 

 

Bu Saçla Sakal Uyum Sağlar Mı?

 

Saç modelinin en iyi tarafı sakal ile de uyum sağlamasıdır. Sakal sevenlerin sakaldan vazgeçmediği bilinir. 4 numara saç ile sakal kullanmak isteyenlerin sakallarının formuna dikkat etmelerini öneririz. Sakallara hafifi şekil vermek daha güzel görünmenizi sağlar. Eğer yüz hatlarınız düzgün ise bunu sakalla gölgelemeyin. Bu saç kesimi ile yüzünüzün bütün hatlarını ortaya çıkartabilirsiniz.  Yani sakal kullanımı sadece yüz hatlarınız ile verebileceğiniz bir karardır. Kişisel tercihiniz ve saçlarınızın sakala yakışıp yakışmadığını denedikten sonra son şekli verin.

 

 

Saç Kesimi Nerelerde Kullanılabilir?

 

Saçlar ne çok kısa ne de çok uzun olacağı için büyük bir avantaj sağlar. Hemen hemen her alanda rahatlıkla kullanılabilir. İş yaşamında, davetlerde, özel günlerde, okulda kısaca yaşamın her noktasında bu saç modeli son derece uygundur. Ayrıca birçok tarz ile uyum sağlar. Spor ya da klasik bütün tarzlar ile rahatlıkla kullanılabilir. İster takım elbise isterseniz şık bir spor kombin ile bu saçı tamamlayabilirsiniz. En güzel tarafı da her türlü kombin ile rahatlıkla uyum sağlamasıdır.

 

 

Bu Saç Modelini Evde Oluşturabilir Miyim?

 

Saç kesimi için kuaföre gitmek istemeyip evde uygulamak isteyenler olabilir. Bunun için öncelikle kaliteli bir saç kesme makinesine ihtiyacınız olacak. Unutmayın makine ne kadar kaliteli olursa alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Eğer saçı tek başıma kesemem diyorsanız bir başkasında da yardım alabilirsiniz. Makinenin 4 numaralı tarağını takın ve kesimin ardından düzeltmeleri de yaparak saçınızın biçimlendirmesini tamamlayın. Saçlar yaklaşık üç haftada bir düzeltilebilir. Bu sürede bir parça uzayacaklardır.

İlginizi Çekebilir: 3 Numara Saç Kesimi ve Modelleri

 

4 Numara Saçların Şekillendirmesi Nasıl Olur?

 

Saç kesimi çok uzun olmadığı için şekillendirme konusunda da fazla alternatif tanımaz. Saç cinsine uygun bir wax ile saçlara şekil ve parlaklık kazandırılabilir. Jöle saçların çok katı durmasına neden olacağı için genel olarak kullanımı tavsiye edilmez. Yani bu saçın şekillendirmesi için mümkün olduğu kadar saça ağırlık vermeyen hafif şekillendiriciler tercih edilmelidir. Bu saçı kullanmanın en keyifli noktası ise çok fazla uğraş istememesidir. Bir kere şekil vermeyi öğrendikten sonra çok kısa sürelerde saçınıza formunu kavuşturabilirsiniz.

 

Bu Saç Stili Bayanlarda Nasıl Durur?

 

Ünlü isimlerin kısa saçları tercih etmeye başlamasının ardından birçok bayan kısa saça doğru yönelmiştir. Ancak saç tasarımcıları bu modelin bayanlarda güzel durmayacağını söylüyor. Tabi dikkat çekmeyi seven ve genel kuralları takmayan bir kişiliğiniz varsa bu saçı gayet güzel taşıyabilirsiniz. Saçlarını bu kadar kısa kestirmek isteyen bayanların yüz simetrilerine ve kafa yapılarına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde saç kesimi güzel olsa bile sonuç kötü görünür.

İlginizi Çekebilir: 5 Numara Saç Kesimi ve Modelleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?