Perma Modelleri ve Perma Fiyatları 2022-2023 | Kızlara Moda

Perma Modelleri ve Perma Fiyatları 2022-2023

Perma Modelleri ve Perma Fiyatları 2022-2023

Perma genetik olarak düz saçlara sahip kişilerin kıvırcık saç sahibi olmak için yaptırdığı işlemdir. Özellikle kadınların tercih ettiği bir saç modelidir. Bu işleminden sonra düz olan saçlar dalgalı ya da kıvırcık bir görünüme sahip oluyor. Bu saç  işleminden sonra saçların bakımına biraz daha özen gösterilmelidir. Aksi halde perma uzun süre kalıcı olamaz. Saçların da değişiklik yapmak isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir.

Perma yaptırdıktan sonra dilediğiniz kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz. Perma işlemini genellikle saçları düz, şekil almayan ve cansız görünümü olan kişilerin yaptırdığı bir işlemdir. Perma işlemin de istenilen sonucun alınması için doğru perma ilacı seçimi, uzman kişilerin yapması, perma ilacının doğru sürede bekletilmesi ve perma sonrası bakımın düzenli olarak yapılması gerekir.  Bu uygulama çabuk yağlanan saç tipleri için uygun bir model değildir. Yağlı saçlar da perma ilacı kısa sürede akacağı için işlemin etkisi çok kısa sürer.

 

 

 

 

Perma Nedir?

 

Perma; Saçlara perma ilacı sürülerek saçlara bigudiler ile dalga verilmesi işlemidir. Perma ilacı ile saçların içindeki yapılar kırılır ve saç dalgalı bir şekil alır. Uzun yıllardan beri tercih edilen ve yaptırılan bir yöntemdir. Bu işlem için uygulanan perma ilacı kimyasal bir ilaçtır. Perma işlemi ile permalı saç sahibi olurken aynı zaman da saçlarınıza zarar da verebilirsiniz.

Perma ilacı normalde zararlı olan bir ilaç değildir. Ancak ilacı saça sürdükten sonra uzun bir süre saçınız da bekletirseniz saçlarınızın yıpranmasına neden olursunuz. Bu nedenle belirtilen süreye uyulması gerekiyor. Kıvırma tekniği sonrasın da saçların bakımına özen gösterilirse uzun süre kullanılabilir.

Uygulama yapıldıktan sonra saçlarınızın dalgası 3 aya kadar kalabilir. Bu sürenin daha uzun olmasını istiyorsanız kuaförünüzün önermiş olduğu perma sonrası bakımları mutlaka yapmalısınız. Bu teknik ince telli, kalın telli, boyalı her türlü saç tiplerine uygulanabilir. Ancak ince ve zayıf saçlar da verdiği zarar daha büyüktür.

Bunu da İnceleyin: Ombre ve Balyaj Fiyatları Ne Kadardır?

 

 

 

Perma Nasıl Yapılır?

 

Perma yapılmadan önce uygulanması gereken ilk işlem saçın yıkanmasıdır. Saç yıkama işlemi yapılırsa saçın üzerin de bulunan kütiküle tabakaları kalkar ve sürülen perma ilacı saçın içine işler. Bu sayede işlem daha kalıcı hale gelir. Saç yıkama işlemi yapıldıktan sonra saçın nemi alınır ve saç bölümlere ayrılarak perma ilacı sürülür.

Perma ilacı saçın yapısın da bulunan keratin maddesinin içine girer ve saçın için de bulunan lifli yapının zayıflamasını sağlar. Lifler zayıfladığı için saç kıvrılır ve dalgalı bir hal alır. Perma ilacı uygulandıktan sonra saçlar uygun bir materyal ile sarılır. Saçlar sarıldıktan sonra permanın daha etkili olması için perma ilacını ikinci defa uygulamak gerekir. Perma ilacı uygulandıktan sonra saçlar yaklaşık olarak 15 dakika bekletilir. Perma ilacı saçta daha uzun süre kalırsa saçları yıpratır ve saçlara zarar verir.

İlacın bekleme süresi saçın yapısına ve özelliğine göre değiştirilebilir. Perma yapılırken dalga boylarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Saçlarınıza sarmış olduğunuz bigudinin boyutuna göre saçlar şekil alır. İri dalgalı saç modeli isterseniz büyük bigudi ince dalgalı saç modeli isterseniz ince bigudi kullanabilirsiniz. Nasıl yapıldığı ile ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.

 

 

 

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Permalı saç normal saçlara göre daha fazla bakım ister. Bu görünümü daha uzun süreli kullanmak istiyorsanız saçlarınıza düzenli bakım yapmanız gerekiyor. Kıvır kıvır saçlar daha canlı ve yumuşak olması için mutlaka saç kremi uygulanması gerekiyor. Duşta durulanabilir saç kreminin arkasından durulanmayan saç kremi de sürülmesin de fayda var. Bu kimyasal işlem maruz kalan saç fazla ısıya maruz kalacağından perma işleminden sonra ısıdan korunması gerekiyor.

B vitamini saçlar için oldukça etkili ve faydalı bir vitamindir. Perma işleminden sonra saçlarınıza B vitamini uygulamalısınız. Bu işlem saçları fazla kurutabilir. Saçlarınızda oluşan kuruluğu önlemek için argan yağı ve badem yağı gibi doğal yağları duştan önce sürerek bir süre bekletebilirsiniz. Unutmayın kıvırma işlemi sonrasında saçlara bakım yapmak biraz daha hassasiyet isteyen bir durumdur.

Bu uygulamadan sonra saçlarınız da kopma, dökülme ve kırılma gibi sorunlar yaşarsanız mutlaka kuaförünüze danışarak özel saç serumlarını uygulayınız. Kıvırma işlemi yapılmış saçlarını yıkarken uzun süre suyun altında kalmamasına özen göstermelisiniz. Saçlarını yıkarken hafif dokunarak birbiri ile karıştırmadan yıkamalısınız. Kurutma işlemi sırasın da saç kurutma makinesini uzun süre saçınıza tutmamalısınız. Unutmayın kıvırcık saça fazla ısının zararları oldukça fazladır.

 

 

 

 

Perma İşleminin Fiyatları Ne Kadardır?

 

Kuaförler de yapılan her işlem il ve ilçe bazı alınarak farklılık gösterebiliyor. Perma işlemin de fiyat verilirken perma ilacının fiyatı ve kuaförün işçiliği baz alınır. İlacın içeriğine ve markasına göre perma ilacının fiyatı farklılık gösterir. Genel olarak bakıldığın da doğal içerikli ve antialerjik olan perma ilaçlarının fiyatı 180-200 TL arasın da değişiklik gösterir. İlaç fiyatının yanın da kuaförün hizmet bedeli de eklenirse perma  fiyatları ortalama 350-650- TL arasın da değişir. Yaşadığınız yer lüks bir semt ise perma fiyatları genellikle 700- 1800 TL arası da olabilir. Bu uygulamayı yaptırmadan önce fiyat araştırması yaptırmanız da fayda vardır.

 

 

 

 

Perma Çeşitleri Nelerdir?

 

Yapılış yöntemlerine göre perma çeşitleri ve perma saç modelleri vardır. İşte onların isimleri ve detaylı özellikleri;

  • Nokta perma: Saçın ihtiyacına göre uygulanır. İhtiyacın olduğu bölgeye perma yapılır.
  • Dip perma: Düz ve kısa saçları havalı göstermek için saç diplerine uygulanan permadır.
  • Dalgalı perma: Saçların da hafif dalga isteyen kişilere yapılır. Saçın sadece bir bölümüne uygulanır.
  • Spiral perma: Spiral şeklindeki bigudiler ile uygulanan permadır.
  • Genel perma: İri dalga isteyen kişilere yapılan permadır.
  • Mandal Perma: Saçın belirli bil bölümüne uygulanır.
  • Yoğun perma: Saçın he bölümüne farklı boylar da perma uygulaması yapılır.

İlginizi Çekebilir: Bob Kesim ve Bob Kesim Saç Modelleri

 

 

 

 

Perma İşleminin Saçlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

 

Perma işlemi için kullanılan perma ilacı kimyasal bir ilaçtır. Bu nedenle ilaç alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle perma ilacı sürülürken ilacın saç derisine temas etmemesine dikkat edilmelidir. Perma ilacı ne kadar hassasiyet gösterilerek uygulansa da ilacın kimyasal içerdiğini unutmamak gerekiyor. Perma ilacının alerjiye neden olup olmadığını anlamak için işleme başlamadan önce mutlaka ufak bir yer de denenmesi gerekiyor. Perma işleminin verdiği zararları sıralayacak olursak;

1-Saçların kırılmasına neden olur ve saçları zayıflatır.

2-Perma ilacı saç diplerine temas ederse saç diplerinde enfeksiyona neden olabilir. Saçlarınız da ve saç deriniz de bu uygulama sonrasında istenmeyen bir reaksiyon yaşarsanız kuaförünüze ve bir cildiye uzmanına danışabilirsiniz.

3-Bu görünüm uzun süre saçlar da kaldığı için bu görüntüden bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

4-Uygulamayı yaptırdıktan sonra saçlarını daha fazla bakım yapmalı ve daha fazla vakit ayırmanız gerekir.

5-Kıvırma yöntemi yaptırdıktan sonra saçlarınız da istediğiniz dalgaya kavuşamayabilirsiniz. Bunun nedeni saçınızın genetik yatkınlığıdır.

6-Saçlar da elektriklenme artabilir. Bunu önlemek için ekstra bakım ürünleri alabilirsiniz.

7-Dikkatsiz ve özensiz bir perma işlemi uygulanırsa saçlarınız dökülebilir ve saç kaybı yaşayabilirsiniz.

 

 

 

 

Perma Modelleri

 

Modeller kişinin isteğine saçının yapısına uygun olarak yapılır. Her perma modeli her saç yapısına uygun olmayabilir. İri dalgalı perma modeli ve ince dalgalı perma modelleri bu sezon en çok tercih edilen stiller arasındadır. Model seçilmeden önce kişinin ne istediği ve saç yapısı mutlaka sorgulanmalıdır.

 

1.Kısa Dalgalı Perma

 

 

 

2.Sarı Saç Rengi ve Kısa Saç Perma Modeli

 

 

 

3.Hacimli Perma Modelleri

 

 

 

4.Uzun Saçlar İçin Öneri

 

 

 

5.Bukleli Kısmi Perma Modeli

 

 

 

6.Kısmi Perma Modeli

 

 

 

7.Islak Görünümlü Perma Tarzı

 

 

 

8.Duştan Çıkmış Görünümde Perma Stili

 

 

 

9.Kısmi Hafif Görünüm

 

 

 

10.Tatlı Görünüm Sevenlere

 

 

 

11.Shag Kesim ile Perma

 

 

 

12.Dağınık Stil

 

 

 

13.Klasik Tarz Sevenlere

 

 

 

14.Beyonce de Görünüm

 

 

 

15.Orta Boy Saçlar İçin Öneri

 

 

 

16.Katmanlı Çok Dokulu Perma Tarzı

 

 

 

17.Sarı Saç İçin Fikirler

 

 

 

18.Uzun Parlak Modeller

 

 

 

19.Kabarık Perma Tarzı

 

 

 

20.Altın Sarısı Saç Rengi Perma

 

 

 

21.Koyu Renklerle Eşleştirme

 

 

 

22.Şık Bir Öneri

 

 

 

23.Uzun Koyu Saçlarda Görünüm

 

 

 

24.Kısa Saç İçin Öneri

 

 

 

25.Rahat Dalgalı Görünüm

 

 

Orta Boy Saç Modelleri ve Yapılışları 2019-2020

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?