Roza Krem Nasıl Bir Şeydir, Fiyat Ne Kadardır, Kullanıcı Yorumları? | Kızlara Moda

Roza Krem Nasıl Bir Şeydir, Fiyat Ne Kadardır, Kullanıcı Yorumları?

Roza Krem Nasıl Bir Şeydir, Fiyat Ne Kadardır, Kullanıcı Yorumları?

Roza krem, en sık karşılaşılan cilt sorunlarından olan sivilcelerde ve daha da can sıkan bir rahatsızlık olan rozase (gül hastalığı) rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Bahsedilen her iki sorun kişilerin sosyal yaşantılarını oldukça olumsuz etkilerler. Özellikle de gül rahatsızlığı hem belirtileriyle hem de kişiye yaşattığı sıkıntılarla oldukça zor bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olanlar tam olarak ne anlatılmak istendiğini bilirler. Hastalık hem ciltteki görüntü nedeniyle rahatsız eder hem de ciltte kötü bir yanma hissine neden olur. Roza krem gül hastalığının kötü etkilerini ortadan yok eder.

İlacın içindeki etken madde, ciltte hastalığa neden olan bakterilerin azaltılmasını sağlar. Bahsedilen bakteriler gül rahatsızlığına ve aknelere neden olan bakterilerdir. Bahsedilen rahatsızlıklar cilt dokusunu da olumsuz bir şekilde etkileyen rahatsızlıklardır. Gül hastalığı kızarıklık, iltihaplı olan kabarcıklar, damarların genişlemesi ve yüzde yanmaya benzer sıcaklık hissi gibi oldukça sıkıntı veren belirtiler gösterir. Krem sayesinde cilt dokusu toplanır, elastikiyet kazanır, mevcut sorunlar ortadan kalkar ve cilt normale döner. Krem siyah noktaların ve sivilcelerin azaltılmasında da fayda sağlar.

 

 

Roza Krem Nasıl Bir Formüldür?

 

İçinde yer alan etken madde sayesinde hastalık oluşuma yol açan bakterilerin azalmasını sağlayan formül homojen ve beyaz renklidir. Bu ürün yalnızca akne ve gül hastalığı tedavilerinde kullanılır. Krem kullanımı sonrasında ciltteki kızarıklar ve var olan yanma hissi ortadan kalkar. Ayrıca aşırı akneye yani sivilceye sahip olan kişilerde kullanıldığında da akneye neden olan bakterileri azaltıcı etkisi vardır. Bakterilerin azalması sayesinde de var olan akneler iyileşme gösterir.  İçeriği kuvvetli olan bir ilaçtır ve bu nedenle krem kullanımında dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle özel durumlara sahip olan kişiler bu kremi mutlaka doktor onayı alarak kullanmalıdırlar.

 

Roza Kremin Fayda Sağladığı Durumlar

 

Roza krem gül hastalığı denilen rahatsızlığın ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Her iki problem için de kullanılabilen bu krem mutlaka doktor onayıyla ve doktorun önerdiği miktarlarda kullanılmalıdır.

 

 

Kremin Etken ve Yardımcı Maddeleri

 

Etken maddeler; 20 mg Üre ve 10 mg Metronidazol ’dur. (1 g krem içinde) Yardımcı maddeler; beyaz yumuşak vazelin, sıvı parafin, Siklometikon, Triklozan, Butil hidroksianizol (E320), Klorheksidin hidroklorür, Setostearil alkol, Disodyum EDTA, Gliserinmonostearat, Polisorbat 80, İzopropilmiristat, Poloxamer 401, Polisorbat 20 ve saf sudur.

 

 

Roza Krem ’in Kullanım Şekli Bilgileri

 

Bu krem mutlaka doktorun önerdiği dozlarda ve önerdiği şekillerde kullanılmalıdır. Hastalığın tedavisi sonlanana dek doktorun tavsiyelerinden çıkmamak gereklidir. İlaç kullanılmadan önce hangi bölgeye uygulama yapılacaksa o bölge ılık suyla ve sabunla yıkanmalıdır. Ayrıca eller de temiz olmalı ve sabun kalıntıları iyi bir şekilde arındırılmalıdır. Yıkanan bölge iyi bir şekilde kurulanır. Krem ince bir tabaka şeklinde sürülür. Ayrıca krem sürüldükten sonra güneşe çıkılmamalıdır. Çünkü bu durum sakıncalı olabilir.

Hamilelikte Kullanımı

Bu cilt ürününün içerisinde yer alan maddelerin cenin üzerinde olumsuz bir etki bırakıp bırakmadıklarına dair bir bulgu yoktur. Bu nedenle hamilelik süresinde ilaç kullanımı yarar-zarar dengesi gözetilerek olmalıdır. Ancak ilacın gebeliğin ilk üç aylık döneminde kullanılması sakıncalıdır. Tedavi esnasında kişi hamile olduğunu anlarsa bu durum derhal doktora bildirilmelidir.

Emzirme Döneminde Kullanımı

İlaç içinde yer alan etken madde anne sütüne karışabilir. Bu sebeple emzirme döneminde bu ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Çok ama çok gerekli olmayan durumlar dışında emzirme döneminde bu ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuklarda Kullanım 

Bu krem çocuklarda kullanılmaz.

Yaşlılarda Kullanım

Yaşlılarda kullanım yetişkin doz şeklindedir. Ancak özel durumlar varsa bu durumlar mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Araç ve Makine Kullanmaya Etkisi

Roza kremin araç ve makine kullanımı üzerinde bilinen bir etkisi yoktur.

 

 

Bu İlacın Kullanımında Bilinmesi Gereken Noktalar

 

İlaç kullanımında dikkat edilmesi gerekli olan birtakım noktalar vardır.

 • Burun içi ya da ağız mukozası gibi alanlara temas ettirilmez.
 • Yaraların üzerine uygulanmaz. Özellikle de açık yaraların üzerine asla sürülmemelidir.
 • Metronidazol etken maddelerden biridir ve bu madde göz sulanmasına neden olabilir. Kremin gözlerle asla temas ettirilmemesi gereklidir. Eğer yanlışlıkla temas olursa gözler bol suyla ve iyice yıkanmalıdır.
 • Herhangi bir şekilde kan hastalığı olan kişiler sadece doktor tavsiyesine göre kullanabilirler.
 • Kremin çok uzun sürelerde kullanılması yanlıştır, daha ideal zamanlar yeterli olacaktır.
 • Kullanırken cilde ters bir etki yapabilecek olan solaryum ya da güneş ışığından uzak durulmalıdır.
 • İlaç kullanılırken tahriş meydana gelirse ilacın kullanım sıklığında azalma yapılabilir. Ayrıca tahrişin durumu takip edilerek ilaç kullanımı tamamıyla durdurulabilir.
 • Metronidazol maddesi bazı hayvan cinslerinde kanser oluşmasına yol açmıştır. Ancak bu konuda insanlar için net bir veri bulunmaz.
 • Çocukların kullanması için üretilmişti bir ürün değildir. Çocuklar kullanamaz.
 • Kremi kullanan bazı kişilerde parastezi yani uyuşma, karıncalanma ve yanma gibi belirtiler meydana gelmiştir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bu durum hemen doktora bildirilmelidir.
 • Sistemik bir şekilde Metronidazol kullanan kişilerde (mesela tablet şeklinde ağızdan kullananlarda) uzuvlarda parastezi oluşmuştur. Yani uzuvlarda batma, yanma, uyuşma veya karıncalanma gibi etkiler görülmüştür. Ayrıca yine bu tarz kişilerin bazılarında periferal nöropati yani çevresel sinir sistemi sinir hasarları görülmüştür. Böyle belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka doktorla görüşülmelidir. Ayrıca kişilerde merkezi sinir sistemiyle alakalı bir rahatsızlık varsa bu durum krem kullanımından evvel mutlaka doktora bildirilmelidir.

 

 

Krem’in Yan Etkileri Bulunuyor Mu?

 

Az görülen ancak ciddi olan yan etkiler; nefes almada zorluk, döküntü, aşırı baş dönmesi, dudaklar, yüz ve dilde şişme benzeri etkilerdir. Tabi bu durumların ortaya çıkma ihtimali çok ama çok azdır, yine de bu konuda dikkatli olmalısınız. Yukarıda saydığımız yan etkiler bunlardan bazıları idi aşağıdakilerle beraber tümünü öğrenmiş olacaksınız.

 • Deri yüzeyinde kuruma durumu
 • Cilt üzerinde yanma etkisi
 • Ara ara kaşınma etkisi
 • Hafif ve orta şiddette kızarıklık
 • Cildin tahriş olması
 • Özellikle el ve ayak kısmında hafif uyuşukluk
 • Ödem ve pullanma durumunun ortaya çıkması

 

 

Roza Krem Kaç Paradır,Nereden Alınır?

 

Roza krem fiyatı 8,10 TL’dir. Krem eczanelerde satılır. Kremi alırken ürünün açılmamış olmasına ve son kullanma tarihine dikkat etmek gereklidir. Genelde bu tarz şikayetler çok fazla olur. Doktora reçete edipte kullanabilirsiniz.

 

 

İlacın Muadilleri (Eş Değerleri) 

 

Roza kremin muadilleri vardır. Daha doğrusu benzer ilaçlar vardır fakat aynı etkiyi sağlayacak olan yoktur. Roza kremin içeriğine yakın olan ilaçlar şöyledir:

 • Metrazol
 • Meronıdazol
 • Flagyl
 • Exagyn

 

 

Roza Krem Nasıl Saklanır?

 

Bu ilaç çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Kremi 25 derecenin altında saklamak uygundur. Roza krem prospektüs kutuda bulunur. Kremin son kullanma tarihi geçmişse krem kullanılmamalı ve imha edilmelidir. Tarihi yeni geçmiş olsa bile bir şey olmaz diyerek kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda kişiler fayda sağlamak bir kenara aksine zarar görebilirler.

İlginizi Çekebilir: Munderm Jel Nerelerde Kullanılır, Kullananlar Memnun Mu?

 

Kremle İlgili Olarak En Çok Sorulanlar ve Cevapları

 

Soru 1: Başka ilaçlarla beraber uygulasam olur mu?

Cevap 1: Kremi başka ilaçlarla birlikte kullanımı hekim önerisine göre olmaktadır.

Soru 2:Sivilcelerim var yüzümde kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra fayda eder?

Cevap 2: Kremin etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak genel olarak iki hafta sonrasında iyileşme başlamış olur.

Soru 3:Kullanımdan sonra yüzümde kızarıklık fazlalaştı, nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap 3:Bu durum ilk kullanımlarda normaldir, zamanla gittikçe azalacaktır.

Soru 4:Kullanıma başladıktan sonra cildimde yanma hissediyorum, nemlendirici ile bunu önleyebilir miyim?

Cevap 4: Roza krem kullanımından hemen sonra nemlendirici kullanılması tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak ilacı kullandıktan bir süre sonra nemlendiriciyle cildinizi rahatlatmanız mümkündür.

Soru 5: Şu an hamileyim kullanabilir miyim? Lütfen cevaplayın.

Cevap 5: Roza kremi hamile kişilerin kullanmaları önerilmez. Bebeğe zararı dokunabilir.

Soru 6: Kremin içeriğinde kortizon bulunuyor mu?

Cevap 6: Kortizonlu ilaç grubuna ait değildir. Yani ilaç içeriğinde kortizon bulunmaz.

Soru 7:Kullanım süresi ortalama ne kadardır?

Cevap 7: Krem ortalama üç ay kadar kullanılmalıdır. Bununla beraber doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda bu süreyi azaltabilir veya arttırabilir.

Soru 8:Reçetesiz de gidip alabilir miyim, bir sorun olur mu?

Cevap 8: Krem reçetesiz satılmaz. Bu nedenle mutlaka doktor yazmalıdır ve krem eczaneden satın alınmalıdır.

Soru 9:Krem formu ile jel formu arasında fark var mıdır?

Cevap 9: Her ikisi de aynı rahatsızlıklar için kullanılır. Yalnızca içerikteki etken maddenin yoğunluğu farklılık gösterir. Jel daha hafif seyreden durumlar için tercih edilirken krem daha yoğun seyreden durumlarda tercih edilir.

İlginizi Çekecektir: Biogaia Damla Ne İşe Yarar?

 

 Kullanıcı Yorumları

 

Roza krem kullananlar yaşadıkları tecrübeleri aşağıdaki şekillerde ifade etmişlerdir:

 • Uzun zamandır gül hastalığına karşı mücadele veriyorum. Gerek bitkisel gerekse kozmetik pek çok ürün denedim. Bugüne kadar denediğim ürünler arasında en iyi olanı bu krem. Ben Roza krem dışında başka bir üründe çözüm bulamadım.
 • Yüzümde ve sırt bölgemde bulunan sivilceler için bu kremi kullandım. Kullanımı biraz rahatsız ediciydi ancak sivilcelerim azaldı. Daha öncelerinde o kadar çoklardı ki yüzüme bakamıyordum bile. Doktorum kremi bir süre daha kullanırsam sivilcelerimin tamamıyla yok olacağını söylüyor.
 • Gül hastalığının nasıl bir şey olduğunu ancak bu derdi çeken bilir. Bir anda hastalık ortaya çıktı ve ben cildimin sanki yırtılacakmış gibi olduğunu yaşadım. Cildim çok kötü bir görüntüdeydi. Devlet hastanesindeki doktor bu formülü kullanmamı önerdi. Kullanırken temkinli olmamı, kremin yan etkilerinin olabileceğini belirtti. Krem sayesinde çok kısa bir sürede yüzümdeki kötü görüntü kayboldu. Artık çok daha rahatım.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

18 yorum

 1. Merhaba roza kremle aynı zamanda topicrem nemlendirici kullanabilir miyim… Ve hangi güneş kremi üretiyoruz

 2. Merhaba , ben akşamları Metrin krem kullanıyorum 5-6 gün kullandıktan sonra cildimde bir kaç tane sivilce çıktı bu durum normal mi???Doktora gittim bir süre sabahları Roza krem akşamları Metrin kullanmamı söyledi.Bu şekilde kullanmamın bir zararı var mı ??Roza kremi ne kadar süre kullanmalıyım Teşekkür ederim

  • Kremden kaynaklı bir sivilce değildir belki cildiniz yağlanmıştır bundan dolayı sivilce çıkmıştır. Kullanım konusunda sorun olmaz sabah birini akşam diğerini kullanabilirsiniz etki görmeniz için ortalama 2 ay kullanmalısınız.

 3. Roza ilacını gece sürdükten sonra 1 saat sonra veya ne kadar sure sonra yuz yıkanmalı? Ve sabah icinde verilen lmex için hangi sureyle yuz yıkanmalıdır?

  • En az ciltte 2 saat kalmalıdır 2 saatten sonra yıkanabilir. Imex içinde bu durum geçerlidir.

     • Slm.yüzümde kızarıklıkla birlikte sivilceler çıktı doktora gittim gül hastalığı dedi ve metrin krem verdi ama kremin içeriğinde uyuz kasık biti gibi bilgiler var benim yüzümde kaşıntı yok neden böyle bir ilaç vermiş olabilir kullanıp kullanmamak arasında kaldım iki sefer kullandım ve cildimde gerilme oldu sabah kalktım kızarıklık dahada çok arttı bu durumda ne yapabilirim bilemiyorum

     • Doktorunuza sorun bunu farklı bir gerekçe ile vermiş olabilir çünkü muayene eden o.

 4. Roza kirem doktorum verdi ama yüzümde hafif yanma kızarıklık ve gerdirme oluyo acaba bunlar olabilirmi bu gibi şeyler bide bu Roza nemlendirrimi bilgi verirmisiniz teşekkürler

 5. Ğüneş lekelerim var ğiderirmi ne zaman süreyim peçe yatarken sürebilirmişim lekelerimle çok mutsuzum.

 6. Slm.yüzümde kızarıklıkla birlikte sivilceler çıktı doktora gittim gül hastalığı dedi ve metrin krem verdi ama kremin içeriğinde uyuz kasık biti gibi bilgiler var benim yüzümde kaşıntı yok neden böyle bir ilaç vermiş olabilir kullanıp kullanmamak arasında kaldım iki sefer kullandım ve cildimde gerilme oldu sabah kalktım kızarıklık dahada çok arttı bu durumda ne yapabilirim bilemiyorum

  • Doktorunuza sorun bunu farklı bir gerekçe ile vermiş olabilir çünkü muayene eden o.

 7. Hayırlı günler merhaba senelerdir roza she hastasıyım sadce yüzümde var.bircok doktora gittim hap krem kullandım senlerdir fayda etmedi.bu kremi ise yariyormu gerçekten.cildm aşırı kuru bazen pul pul kabuk oluyor kızarıyor yanıyor. Ve aynı zamanda güneş kremi de kullanmamız gerekiyor onerdiginiz bir krem varmı.ve nemlendirici kullanmaya gerek olurmu roza kremi kullanırsak ?

  • Merhabalar faydası oluyor kaliteli bir nemlendirici ve güneş kremi kullanmanız iyi olacaktır bu alanda La Roche Posay ürünleri çok iyi onlardan deneyebilirisiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?