Ketoral Şampuan Nerelerde Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullanıcı Yorumları | Kızlara Moda

Ketoral Şampuan Nerelerde Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullanıcı Yorumları

Ketoral Şampuan Nerelerde Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullanıcı Yorumları

Şampuan denilince çoğu insanın aklına saç ve vücut yıkamak için kullanılan kozmetik ürünler gelir. Bilinmeyen bir başka konu vardır ki bazı hastalıkların tedavisinde de medikal içerikli şampuanlar kullanılır. Medikal şampuanlar ise cilt veya saçlarda oluşan hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidirler. Sizlere saçlarda meydana gelen problemlerin tedavisinde kullanılan bir şampuandan bahsedeceğiz. Ketoral adlı bu şampuan çok kimse tarafından bilinmez. Ancak kullananlar bu şampuanın ne işe yaradığı hakkında bir fikir sahibidirler. Ketoral şampuan marketlerde satılmaz. Sadece eczanelerden satın alınabilir. Dermatologlar yani cilt doktorları tarafından reçeteye yazılır. Şampuanın oldukça etkili olduğu bilinir. Deri üzerinde oluşan lezyonları kısa sürede iyileştirir. Cilt üzerinde oluşan mantar, egzama gibi sorunların saç diplerinde çıkması da söz konusu olabilir. Krem şeklindeki ilaçlar saç diplerine sürülemeyeceği için şampuan kullanmak her zaman daha idealdir. Peki bu şampuan hangi hastalıklarda kullanılır? Sizlere şampuan hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

 

 

Ketoral Şampuan Nasıl Bir İlaçtır?

 

Ketoral şampuan nedir diye merak ediyorsanız sizlere bu ilacın ne işe yaradığını anlatalım. İlaç mantar tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte kaşıntı, egzama, aşırı yağlı saç derisi, kepek, genetik nedenlerle dökülen saçlar, seboreik gibi sorunlar üzerinde de etkilidir. Bilim İlaç Sanayi tarafından satışa sunulur. İlaç kırmızı ve beyaz renkli bir şişe içerisinde satılır. İlacın ph seviyesi saç derisi ile eşittir. Bu derece ise 6 civarındadır. 60 ve 100 ml olarak iki çeşidi mevcuttur.

 

 

Etken ve Yardımcı Maddeleri

 

Ketoral şampuan içeriği merak edilen konulardan bir tanesi. Normal şampuanlardan farklı olduğu için içeriğinin de merak uyandırması normal bir durum. Ketokonazol ilacın etken maddesidir. Saç derisine sürülür. İlacın her bir ml’sinde 20 mg etken madde bulunur. Hastalıkları iyileştirmeye yarayan ise bu etken maddedir. İlacın yardımcı maddeleri ise saf su, sodyum klorür, viking esansı, eritrosin boya, sodyum lauril eter sülfat, hindistan cevizi yağı asidi, hidroklorik asit’tir.

 

 

Ketoral Şampuan Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

Ketoral şampuanın kullanılabileceği hastalıkları bilmek önemlidir. Bu bir şampuan olmadığı için hastalık olmadığı zamanlarda kullanılmaması gerekir. Ketoral şu hastalıkların tedavisinde kullanıma uygundur;

 • Mantar enfeksiyonlarına bağlı saç sorunları
 • Saç derisinde ortaya çıkan mantar
 • Aşırı yağlanma görülen saçların tedavisi
 • Kepek sorunu durumunda
 • Saç derisinde oluşan kabuklanmalarda
 • Seboreik dermatit hastalığının tedavisinde
 • Genetik nedenlerden ortaya çıkan saç dökülmelerinde
 • Genetik nedenli saç tellerinin incelenmesinde
 • Saçta hormon aktivitesinin azaltılmasında
 • Saç derisindeki sivilcelerin kurutulmasında
 • Saçkıran rahatsızlığında
 • Mantarların çoğalmasını engellemede
 • Erkeklerde saç dökülmesi nedenlerinden DHT inhibitörü olarak
 • Saç ekimi yapılanlarda koruyucu tedavi

 

 

Ketoral Şampuan Saç Dökülmesini Önler Mi?

 

İlaç ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de saç dökülmesi üzerindeki etkisidir. Genetik kaynaklı dökülmelerde bu şampuan kullanılır. Saçların genetik olarak dökülmesine neden olan DHT maddesidir. Bu madde saç derisinde oluşur. Bilimsel çalışmalar ketoral adlı maddenin minoksidil etkisi yarattığı ve de DHT hormonunu azalttığını ortaya koymuştur. Saç dökülmesinde ketoral kullanan çok sayıda dermatolog vardır. Mantar da saçları döken hastalıklardan bir tanesidir. Saç derisinde oluşan mantarlardan dolayı saçları dökülen kişiler bu şampuan ile tedavi olabilirler. Erkeklerde saç dökülmesi daha fazla görülür. Kadınlarda da saç dökülmesi oluşabilir. Hem kadınlar hem de erkeklerde genetik saç dökülmesi sorunun da bu ilaç kullanılabilir.

 

 

Kullanım Yöntemi Nasıl Olmalı?

 

İlacın kullanım şekli doktorun size reçete ettiği şekildedir. Doktor kullanım ile ilgili herhangi bir öneride bulunmamış ise kullanım şekli şu şekildedir;

 • İlk hafta iki kere uygulama yapılır,
 • Sonraki hafta ise üç günde bir uygulanır,
 • İyileşmenin ardından haftada bir kere kullanılır,
 • Kullanmadan önce şişeyi güzelce çalkalayın. Islatılmış saçlı deriye hafifçe masaj yaparak ilacı uygulayın.
 • Beş dakika kadar bekleyin, sonra saçlarınızı durulayın. Bekleme süresinde köpüklerin saçlardan gözlerinize doğru akmasına izin vermeyin.
 • Durulamanın ardından tekrar şampuan uygulaması yapmayın.
 • Ketoral ile yıkamaya geçmeden önce saçınızı kendi şampuanınız ile yıkayabilirsiniz.
 • Doktor kullanım için bir kısıtlama uygulamış ise bundan daha fazla kullanmayın.
 • Bebeklerde ve çocuklarda kullanılmaz.
 • Hamile ve emziren kadınlarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz.

 

 

Şampuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

1.İçeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmamalısınız.

2.Saç derisinde mantarların çoğalmasını ve mantardan kaynaklanan problemlerin tedavisini sağlamaktadır.

3.Yıkama sırasında ilacın gözlere değmemesine dikkat etmek gerekir. İlaç gözlere temas ederse bol su ile durulanmalıdır.

4.Başka bir cilt problemi için bilinçsiz bir şekilde kullanılması zararlı sonuçlar doğurabilir, cilt doktoru önermediği amacından başka bir hastalık için kullanılmaz.

5.Gebelerde ve emziren annelerde doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sakıncalıdır.

6.Kullanım sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

7.Boyalı saçlarda boyanın akmasına ve özelliğini kaybetmesine neden olur, boyasız saçlarda saç rengini açabilir.

8.İlaç uygulamasının ardından yeni bir yıkama yapmak için üç saat beklenmelidir.

 

 

İlacın Yan Etkileri Nelerdir?

 

Her ilacın yan etkileri bulunabilir. Bu ilacın da yan etki yapma ihtimali vardır. Yan etkiler çok ender görülse bile yine de dikkatli olmak gerekir. Ketoral şampuan yan etkileri ise şu şekildedir;

-Saç renginde açılma

-Saç derisinde kabarma, kaşıntı ve soyulma

-Göz yaşı seviyesinde bir miktar artış

-Gözlerde tahriş

-Temas eden noktalarda kızarıklıklar

-Deride yanma

-Deride kuruma ve döküntü

-Ürtiker yani kurdeşen

-Yüz, dil ve boğaz şişmeler

-Karın ağrısı

 

Nereden Alınır ve Fiyatı Nedir?

 

Ketoral şampuan fiyatı 17.71 TL dir. Medikal bir üründür ve eczanelerden başka bir yerden satın alınmaz. İlaç reçete ile satın alındığında sigorta tarafından karşılanır. Ambalajında veya şişesinde sorun olan ilaçların satın alınmaması gerekir. Son kullanma tarihi yaklaşan ilaçların da etkisi yeteri kadar görülmeyebilir bu nedenle son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Son kullanma tarihi geçen ilaçlar ise kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Mor Şampuan Nedir,Niçin Kullanılır?

 

 

Muadilleri Var Mıdır?

 

Ketoral şampuan muadilleri  de olan bir ilaçtır. İlacın bulunmadığı durumlarda muadilleri kullanılabilir. İlacın eşdeğerleri de aynı görevi görür. Fakat ilacın muadili konusunda şüpheleriniz varsa doktorunuz ile konuşarak karar verebilirsiniz.  Muadilleri ise şu şekildedir;

-Nizoral şampuan

-Konazol medikal şampuan

-Fungoral şampuan

-Ketoderm

 

 

Saklama(Muhafaza) Etme Koşulları

 

İlacın nemli ve rutubetli ortamlarda bulunması sakıncalıdır. Ayrıca çocukların ilaca ulaşabileceği yerlerde saklanması sakıncalıdır. Otuz derecenin altında olan sıcaklıklarda saklanması gerekir. Ambalajında sorun olan ilaçların alınması ve son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Son kullanma tarihi geçen ilaçların uygun bir şekilde imha edilmesi gerekir.

 

 

İlaçla İlgili Sorular ve Yanıtları

 

İlaçla ilgili bilgiler olsa da aklına soru takılanlar olabilir. Bir ilacı kullanmaya başlamadan önce uzun uzun araştırma yapmak isteyebilirsiniz. İlaçla ilgili sık sorulan sorular ve cevapları ise şu şekildedir;

Soru 1: İlaç kortizon içerir mi?

Cevap 1: Kortizon içeren bir ilaç değildir. Antimitotik grubu ilaçlardandır.

Soru 2: Genital bölgede kullanılması sorun oluşturur mu?

Cevap 2: Genital bölgede kullanılması sakıncalıdır. Bu bölge için etken maddesi aynı olan ama formülü farklı olan ilaçlar vardır. Özellikle genital bölgelerde kullanılacak ilaçlara dikkat etmek gerekir.

Soru 3: Yüz için kullanılabilir mi?

Cevap 3: Yüz ve saç bölgesinde kullanılabilir ancak gözlere değdirilmemesi gerekir. Aynı şekilde ilacın ağıza değmesi de sakıncalıdır.

Soru 4: Bu ilaç şampuan gibi tek başına mı kullanılabilir mi?

Cevap 4: İlaç çok etkilidir. Bundan dolayı tek başına kullanılması sakıncalıdır. Normal şampuan ile birlikte kullanılır. Bir haftalık yıkama periyodunda üç kez saç yıkaması yapılacaksa iki kez ilaç bir kez şampuan ile yıkama yapılır. Sonralarda ilacın dozu düşürülür ve şampuanla yıkama miktarı artar.

Soru 5: Ayak mantarını bu ilaç ile iyileştirebilir miyim?

Cevap 5: Ayak mantarında bu ilaç kesinlikle kullanılmaz. Saç dipleri için özel olarak formüle edilmiştir. Bunun yerine ayak mantarı için olan kremlerden kullanılır. Ayak mantarı için doktorunuza danışarak krem alabilirsiniz. Son yıllarda üretilen ilaçlar son derece etkilidirler ve mantar sorununu kısa sürede iyileştirirler.

Soru 6: Bebeklerde kullanmaya uygun mudur?

Cevap 6: Bebeklerde kesinlikle kullanmaya uygun değildir, çok fazla yan etki görülebilir. İlacın içeriği bebek cildi için uygun değildir.

Soru 7: Ketoral şampuan kedi köpek gibi hayvanlarda oluşan mantarlarda etkili olur mu?

Cevap 7: Deneyenler bu ilacın kedi ve köpeklerde işe yaramadığını söylüyorlar. Hayvanların derisine zarar verebilir bundan dolayı kullanmayın. Hatta hayvanlar üzerinde zehirlenme gibi sonuçlar da doğurabilir.

Soru 8: Saç diplerine oluşan sivilce tedavisinde kullanılır mı?

Cevap 8: Sivilce sorunu olanlar için tavsiye edilebilecek bir ilaçtır, kısa sürede sivilceleri geçirir. Sivilce için kullanırken vücudun başka bölgelerinde kullanmamaya dikkat etmek gerekir. Sadece saç dipleri için uygundur.

İlginizi Çekebilir: Bepanthol Onarıcı Bakım Merhemi Ne İşe Yarar?

 

Bu İlacı Kullananlar Yaşadıklarını Anlatıyor

 

Ketoral şampuan kullananlar bu ilaç ile ilgili çeşitli yorumlar yapmışlardır. Yorumlara bakarak siz de bu ilaç ile ilgili daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu yorumlar ilaç ile ilgili bütün merak ettiklerinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yorumlar gerçek kişiler tarafından yapılmış yorumlardır.

F. anlatıyor: Genetik saç dökülmesi sorunum var. Cilt doktorum bu ilacı kullanmamı önermişti. Öncelikle saç tellerindeki incelmeyi önlüyor. Tek şikayetim saçlarımın rengindeki hafif açılma.

Ş. anlatıyor: Kepek sorunum için kullandığım bu ilaç çok etkili ve hızlı bir şekilde kepeklerin önüne geçiyor. Kepek için üretilen standart şampuanlara göre çok daha kısa sürede kepeklerden kurtulmamı sağladı.

Ç anlatıyor: Mantar saç diplerinde de oluyormuş. Başıma gelene kadar böyle bir durumdan haberim yoktu. Mantar tedavisi için çok etkili bir ilaç ama kullanım sırasında bir parça kaşıntı yapabiliyor.

Ş. H anlatıyor: İlaç tedavi konusunda çok iyi olsa bile saç boyasının rengini açıyor. Saç boyası mı mantar mı derseniz tabi ki öncelikli olan mantar tedavisi. Tedavi kesin olarak bitmeden saçlarınızı tekrar boyamanızı önermem. Yoksa hem boya hem de ilaç kimyasal etkilerinden dolayı saç diplerine çok fazla zarar veriyor.

K anlatıyor: Saçkıranın tedavisi ne kadar zor ve can sıkıcı bir hastalık olduğunu herkes bilir. Doktor bu ilacı kullanırsam kısa sürede geçeceğini söylediğinde inanmamıştım. Birkaç kullanım sonrasında hemen etkisini görmeye başladım.

G anlatıyor: Egzama için kullanıyordum ama iyileşme olmadı. Bir başka arkadaşımın bütün egzamasını çözmüştü.

V anlatıyor: Saçlarımda o kadar çok yağlanma vardı ki ne yapsam işe yaramıyordu. Doktor bu ilacın işe yarayacağını ve yağlanmayı gidereceğini söyledi. Haftada bir kere bu saçlarımı bu ilaç ile yıkıyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Kedi köpekte kullanılıyor gayette başarılı sonuçlar alınıyor.Yanlış bilgi verilmiş kullanılmqz diye

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?