Makyaja Yeni Başlayanlar İçin İpuçları | Kızlara Moda

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

  • Cilt Alt Tonu

Makyaja yeni başlayanların yapacakları ilk şey cilt alt tonlarını öğrenmektir. Cilt alt tonu hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra yapılan makyaj ve kullanılan renkler daha güzel görünmenizde etkili olacaktır. Cilt alt tonu; saç renginizin, makyajınızda kullandığınız renklerin size yakışıp yakışmadığı hakkında yardımcı olur. Cilt alt tonları 3’e ayrılır. Bunlar nötr, sıcak ve soğuk türleridir. Genellikle nötr en az rastlanılan türdür. Cilt alt tonu cilt renginizle alakalı değildir. Yani esmer olan iki kişiden biri sıcak diğeri soğuk cilt alt tonuna sahip olabilir. Belirlemek içinse damarlarınızı gün ışığında kontrol edebilirsiniz. Eğer yeşil bir görüntü oluşuyorsa sıcak, mavi bir görüntü oluşuyorsa soğuk her iki görüntü de oluşuyorsa nötrdür.

cilt-alt-tonu

  • Doğallık

Makyaja yeni başlıyorsanız mutlaka hafif makyajları tercih edin. Böylece hem doğal güzelliğinizi korur hem de çevrenizdekiler makyajınıza alışmakta zorlanmazlar.

dogallik

  • Nemlendiriciler

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi cilt için nem oldukça önemlidir. Nemden mahrum kalan ciltler sağlığını kaybeder ve yaptığınız makyaj kötü bir görüntüye neden olur. Bu nedenle cilt tipinize uygun nemlendiriciler ile cildinizi beslenmeniz yararlı olacaktır.

nemlendirici

  • Fondötenler

Fondöten tercih ederken mutlaka cilt tonunuza uygun olan renkleri tercih etmelisiniz. Cilt tonunuza uygun tonu bulmak için de yüzünüzde veya boynunuza deneyerek almanız yararlı olacaktır. Çünkü bilekte veya elde denenerek alınan fondötenler genellikle cilt tonunuza uygun olmayacaktır. Ayrıca fondötenlerinizi sadece yüzünüze değil boynunuza da uygulamanız daha güzel bir görüntü kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede yüz ile boyun arasında ton farkı oluşmayacaktır.

fondotenler

  • Rujlar

Makyajın olmazsa olmazı rujlar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt tonunuza uygun olmasıdır. Fakat koyu renkli olan rujlar ustalıkla uygulanması gerektiğinden şimdilik kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sarışınların ve beyaz tenlilerin; şeftali, pembe, kırmızı, bordo renkleri, esmerlerin ise kahve tonları ve şeftali renkli rujları kullanması daha yararlı olacaktır.

  • Maskaralar

Maskaraları da mutlaka makyajınızda bulundurmalısınız. Uygun fiyatları olan ve kullanışlı maskaraları kolaylıkla bulmanız da mümkün.

  • Kirpik Kıvırıcı

Elinizin altında mutlaka bir kirpik kıvırıcı bulundurmanız oldukça yararlı olacaktır. Maskara kullanmak istemediğiniz zamanlarda bu aleti kullanarak hem doğal hem de hacimli ve kıvrık kirpiklere kavuşabilirsiniz.

kirpik-kivirici

  • Göz Makyajı

Göz makyajınızda far kullanmanız çok gerekli olmasa da kullanmak isteyenler mutlaka doğal tonları tercih etmelidir. Ayrıca farın kötü görünmemesi için iyi bir şekilde dağıtmanız da önemlidir. Yaymak için karıştırma fırçaları kullanmak yararlı olacaktır. Bunların yanı sıra eyeliner kullanmak yeni başlayanlar için zor olacağından göz kalemleri kullanmanız daha iyi bir tercih olacaktır.

goz-makyaji

  • Pratik Yapın

Evden uzun süre çıkmayacaksanız makyaj denemeleri yapabilirsiniz. Bütün malzemeleri, renkleri deneyebilirsiniz. Böylelikle eliniz makyaj yapmaya daha yatkın hale gelecektir. Ayrıca cildinize yakışan renkleri, makyaj çeşitlerini keşfetmiş olursunuz.

pratik-yapin

  • Allık

Yeni başlayan biri için bronzer veya aydınlatıcı kullanmak çok fazla gerekli değildir. Fakat açık pembe renklerde allık kullanmak hem doğal hem de oldukça güzel görünmenize yardımcı olacaktır.

allik

Bu Yazıyla Alakalı İçerikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?