Kış Aylarında Kilo Almamanın Yolları | Kızlara Moda

Kış Aylarında Kilo Almamanın Yolları

Kış Aylarında Kilo Almamanın Yolları

Kış ayları genellikle daha az hareket ettiğimiz ve genel olarak kalorili yiyecekler tükettiğimiz aylardır. Fakat bu durum giderek daha fazla kilo almamıza neden oluyor. Aslında bu durumun oluşmasında, kış aylarında metabolizmamızın, yaz aylarına göre yavaşlamış olması da büyük rol oynuyor. Kış ayları bitip bahara ve yaz aylarına girdiğimizde ise aldığımız kilolardan dolayı bir şeyler yapma ihtiyacı duyuyoruz. Bunun önüne geçmek için de kış aylarını kilo almadan atlamamız oldukça önemli bir hal alıyor. Peki, kış aylarında kilo almamak için ne gibi yöntemler deneyebiliriz?

1.Sıvı Tüketmek

Yaz aylarında, sıcağın etkisiyle birlikte vücut daha çok sıvı ihtiyacı duyuyor. Fakat bu durum kış aylarında tam tersine dönüyor. Sıvı tüketmek, metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakılmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle yanınızda mutlaka su bulundurmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra sıcak içecekleri de bol bol tüketebilirsiniz. Elbette şekersiz olması önemli bir durum.

sivi-tuketmek

2.Kış Sebzeleri

Her sebzenin belli mevsimleri vardır. Hangi mevsimi yaşıyorsak o mevsime has sebzeleri tercih etmek sağlık açısından önemlidir. Aynı zamanda kış sebzeleri tüketerek kilonuzu sabit tutmanız kolaylaşacaktır. Kabak, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar gibi sebzeler lif yönünden zengindir. Aynı zamanda tok tutan ve kalorisi az olan yiyeceklerdir. Bu nedenle kış aylarında bu sebzeleri bol tüketmeniz yararlı olacaktır.

kis-sebzeleri

3.Atıştırmalıklar

Kış aylarını genellikle evimizde geçirdiğimizden olsa gerek, sürekli atıştırmalık bir şeyler isteriz. Film izlerken ya da sohbet ederken kalorisi bol, şekerli veya yağlı şeyler tüketiriz. Bu yiyecekleri azaltmamamız durumunda ise kilo almamız kaçınılmazdır. Bu nedenle bu tür yiyecekleri hayatımızdan çıkarmaya çalışmalıyız. Eğer yine de vazgeçemiyorsanız en azından mümkün olduğunca az tüketmenizi tavsiye ederiz.

atistirmaliklar

4.Öğünler

İnsanlar, düzenli bir şekilde yemek yemediklerinde veya tüm günü aç geçirip akşam yemeğini beklediklerinde normalden daha fazla kilo alırlar. Bunun nedeni ise bütün bir günün açlığından sonra normalden daha fazla yemek yeme isteğidir. Bu durumda ise kilo almak kaçınılmazdır. Fakat düzenli olarak ve öğün atlamadan yemek yenilirse alacağınız kalori miktarı daha az olacaktır.

ogun-atlamayin

5.Karbonhidratlar

Genellikle kilo alma korkusu ile karbonhidratlardan hep uzak durulur. Fakat doğru şekilde tüketilirse hiçbir korkuya yer kalmayacaktır. Eğer düzenli olarak spor veya egzersiz yapıyorsanız hemen sonrasında pilav ya da makarna tüketmenizde hiçbir sakınca bulunmuyor. Hatta bu yiyecekleri egzersiz veya spor sonrasında tüketmek karbonhidratların çok daha basit bir şekilde yakılmasına olanak sağlıyor.

karbonhidrat

Bu Yazıyla Alakalı İçerikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?