Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavileri | Kızlara Moda

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavileri

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavileri

Yağlı ciltli insanların en büyük dertlerinden biri hiç şüphesiz sivilcelerdir. Sürekli olarak bir yenisi çıktığı için de insanı en çok yoran ve uğraştıran sorunların başında gelmektedir. Günümüzde yağlı bir cilde sahip birçok insan bu sivilcelerden kurtulmak için çeşit çeşit kimyasal ilaçlar denemekte. Fakat evde doğal yollarla yapabileceğiniz ilaçlarla sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün olabilir. Bu yazımızda da yağlı ciltler için sivilce tedavileri hakkında birkaç bilgi ve tarif vereceğiz. Elbette vereceğimiz bu tarifler doğal yollarla hazırlanmış tarifler olacak.

Doğal Yollarla Makyaj Temizleme

İlk olarak bal ve limondan oluşan karışım hakkında bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle bu karışım yağlı ciltler için oldukça iyi bir sivilce tedavi yöntemi olacaktır. Çünkü limonda bulunan asit sayesinde cildinizdeki yağ oranını azaltabilirsiniz. Bu da sivilcelerin oluşmasını engelleyen bir yoldur. Ayrıca limon sayesinde cildinizin temizlenmesi ve bakterilerden arınması kolaylaşmaktadır. Bu da sivilcelerin azalmasına olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bal da tam bir antibakteriyaldir. Tabi ki kullanacağınız balın doğal olmasına özen göstermelisiniz.

maske

Bu karışımı yapmak için öncelikle temiz bir kap içerisine yarım limon sıkın ve üzerine bir yemek kaşığı kadar bal ekleyin. İkisini macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulamadan önce yüzünüzü mutlaka temizlemelisiniz. Bazı yüz temizleme losyonları ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra karışımı yüzünüze uygulayın. Uygularken pamuk kullanmanız yararlı olacaktır. Yarım saat bu karışımı yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile temizleyin. Bu karışımı haftada en az iki kez yapabilirsiniz. Eğer cildiniz çok yağlı ise hafta 3 defa da uygulayabilirsiniz.

sivilce1

Bir diğer yöntem ise zerdeçal ve lor peynirinden oluşan bir karışım. Bildiğiniz gibi zerdeçal da bal gibi antibakteriyel bir özelliğe sahiptir. Bu sayede de ciltte bulunan ve sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri temizler, cildin yağ dengesini sağlar. Lor peyniri denilen peynir de aynı şekilde bakteri oluşumunu engeller. Bu karışımı yapmak için de 1 tatlı kaşığı kadar zerdeçal ile 1 tatlı kaşığı kadar ekşi lor peynirini temiz bir kap içerisinde karıştırın. Macun haline geldiğinde ise üzerine çok az limon suyu ekleyin (birkaç damla kadar). Yine aynı şekilde yüzünüzü iyice temizleyin ve macunu uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra kuruyan macunu çıkartmak için maskeye sıcak su uygulayın. Daha sonra hafif bir şekilde ovalayarak çıkartın. Maskeyi çıkarttıktan sonra ise yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Önceki tarifimizle aynı şekilde bu macunu haftada iki kez yapmanız yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?