Kara Merhem(İhtiyol) ve Tüm Kafanıza Takılanların Cevapları

Kara Merhem(İhtiyol) ve Tüm Kafanıza Takılanların Cevapları

Eskiden günümüze kadar büyüklerden kara merhem kremini sıkça duymuşuzdur. Kremin hakkında bilgi sahibi olunmasa  da etkili bir krem olduğu akıllara gelir.  Büyükler çoğu hastalıkta kullandığı bu ilacı herkese önerirler. Hastalığını söylediğinizde kara merhem iyi gelir, kara merhem al lafını sık duymuşsunuzdur.  Kullananlar oldukça memnun olan bu merhem her derde dava olarak bilinir. Büyüklerin bu kadar dilinden düşürmeyen bu merhemin özelliği nedir kara merhem ne işe yarar? gibi soruların yanıtını burada bulabilirsiniz.

 

 

Kara Merhem Nedir?

 

Halk arasında kara merhem olarak bilinen bu merhemin asıl adı ihtiyol pomattır. Kimyasal özelliği ile bir antiseptik kremdir. Diğer kremler gibi beyaz renkte olmamasından dolayı halk arasında bu kremin rengi meşhur olmuştur. Siyah renkte olan ihtiyol pomad sağlık personellerin dışında halk arasında adının kara merhem olarak bilinir. Ve mucize bir krem olarak bilinir. İçerisinde %10 ihtiyol maddesi %10 ‘u lanolin ve %80’i vazelin barındırır. İçeriğinde 8 farklı bitki ekstresinin kullanıldığı bir kremdir. Yağlı, 20 gram pot içeren bir merhemdir. Deriye sürülerek kullanılan bu merhem antiseptik ve dezenfektanlar gurubuna giren bir üründür. Akademik çalışmalarda kullanıldığı bölgede %95 gibi yüksek bir oranda iyileşme sağlar. Günümüzde insanının hayatını zehir eden öldürmese de süründüren basurun tedavisinde de kullanılır. Kara merhem basur tedavisinde de oldukça etkilidir.

 

 

İsmi Neden Kara Merhem Olmuştur?

 

İçerisinde kükürt barındırması nedeniyle kremin rengi siyah olmuştur. Halk arasında sıkça kullanıldığı için asıl ismini telaffuz etmekte zorlanırlar. Halk tarafından mucizevî krem olarak bilindiği için şifacı ve karizmatik bir isim koyulmuş oldu. Kara merhem olarak anılan bu krem, ihtiyol pomad denildiğinde kimse bilmeyecektir. Eskiden nineler ve dedelerin çıban, akne gibi cilt sorunlarda sık kullanılmıştır ve her derde deva olarak toplumda yayılmıştır.

 

 

Kara Merhem Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

 

Kara krem ne işe yarar diyorsanız kullanılan hastalık çeşitlerini buradan bulacaksınız. İhtiyol pomad tüm eczanelerde uygun fiyatta satılmaktadır. Kolaylukla tüm eczanelarden bulabilirsiniz.. İltihaplı çıbanların içindeki iltihabın akmasında oldukça etkili olan bu kara krem sivilce tedavisi için kullananlarda oldukça fazladır. Vücudun diğer bölgelerinde ve yüzdeki cilt sorunlarına tedavisi için kullanılır. Yan etkileri ise olukça düşük ve güvenilir olan antiseptik kremdir. Akne, çıban gibi cilt hastalıklarında bilhassa iltihaplı bölgelerde uygulanırsa kısa sürede sonuç verir. Üstelik düzenli kullanmak da gerektirmez. Cildin bazı sorunlu bölgelerinde oluşan akut hastalıklarında hızlı ama geçici olarak tedavi eder. Çıban, akne(sivilce) gibi deri hastalıklarında iltihaplı kabarcık geçtikten sonra bu ilacı kullanmanıza gerek yoktur.

 • Sivilce
 • Çıban
 • Deri döküntüsü
 • Egzama
 • Tırnak batması
 • Basur (hemeroid)
 • Dolama tedavisi
 • Tüy dökücü olarak kullanılmasa da tüy dökmek bu kremin yan etkisidir.

Özellikle içi enfeksiyonla dolu irinli sivilceler de kullanılır. Sivilceleri elle ve tırnakla sıkmak yerine bu ürün kullanılmalıdır. Tedavi özelliği olduğu için yerinden tekrar çıkmaz. İltihaplarını akıtarak o bölgenin kurumasını ve iyileşmesini sağlar. Bu şifa kremi, sivilce tedavisinde önemli yeri olan bir üründür. Kasıklarda çıkmaya meyilli olan çıbanlar içinde oldukça etkilidir. Ayrıca kıl dönmesi gibi durumlarda da kullanılır. Kılın ağzını genişleterek derinin altından çıkmasını sağlar. İnsanların parmak uçlarında oluşan enfeksiyonel rahatsızlık halk arasında dolama olarak bilinen hastalığın tedavisinde de kullanılır. Tırnak batması hemen iyileşen bir durum değildir. Krem sürmeden önce batan tırnağın kesilmesi gerekir. Yoksa tırnak etin içinde olacağı için iyileşmesi gecikir. Tırnak kesildikten sonra battikon ile temizlendikten sonra bir miktar bu merhem sürülebilir. Bu sayede yara yerin iltihap kapmasını engelleyerek daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kimyasal maddelere temas etme ve ruhsal sıkıntılardan dolayı oluşan egzama gibi kaşıntılı deri hastalığına da iyi gelir. Egzama hastalığı kolay tedavi edilen bir hastalıktır. Egzama olan bölgeye günde 1 veya iki kez kullanılarak iyileşme sağlanır.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Nasıl Kullanılır?

 

Sorunlu bölgeyi temiz su ile iyice temizlenip kurutulur. Nohut büyüklüğünde bu ilacı alıp sivilcenin veya çıbanın üstüne bir pamuk yardımıyla uygulanır. Antiseptik bir gazlı bezle hava ile temasını kesmeden kapatın. İçindeki iltihap akana kadar günde iki sefer bu işlemi yapınız. Derideki rahatsızlık kuruyup iyileştikten sonra bırakabilirsiniz. Sivilce kullanımından sonra kalan sivilce izleri için kullanmanıza gerek yoktur. Kullanılsa bile izlerde bir faydası olmaz.

 

Dermovate Merhem Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Basura İyi Gelir Mi ?

 

Basur kremi olarak da bilinen kara krem basur için oldukça faydası olan bir kremdir. Kara krem bitkisel ve doğal malzemelerden yapıldığı için her hastalığa şifa verir. Basur hastalığında birincil şifa kaynağı olarak kullanılmaya devam ediliyor. Basur için kullanılan ilaçların en hızlı ve etkili olarak iyileşme sağlayan bitkilerin özlerinden oluşmuş bir kremdir. Hemoroid hastalığında kullanılan kremlerin çoğunda iyileşme oluşmayabilir. Kara krem ise acısız bir şekilde basur da iyileşme sağlar. Sadece 10 günde kara krem basur memesinin kuruyup küçülerek iyileşme sağlar. Kanamalı basur da ise kanamayı keserek iyileştirdiği görülmüştür. Kara kremin en büyük özelliklerin birisi de basur memesini saran dokuları güçlendirir. Tekrar basur oluşmasını engelleyen mucizevi bir kremdir.

 

 

 

Kara Merhem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İçerisinde kükürt bulunan bu kremi kullanılan bölgenin iyileşene kadar kullanmak gerekir. Kükürt sayesinde deri hızlı bir şekilde emildiği için nadirde olsa zehirlenmelere sebep olabilir. Yine çok nadir olarak alerjik ciltlerde sahip insanlarda bazı yan etkiler oluşabilir. En belirgin cilt alerjisi deride kızarıklık oluşmasıdır. Böyle bir durum oluştuğunda kullanılmamalıdır. Kullanılacak yerler ne kadar hafif olsa de uzman bir doktora başvurulması önerilir. Şeker hastası olan kişilerde kara krem kullanımı önerilmez. Şeker hastalığında yaranın iyileşme süresi geç olduğu için enfeksiyonun artma riski bulunur. Hamilelerde ve emziren bayanlarda kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmaları gerekir. Çünkü kükürt içerdiği için bazı idrar tahlillerinde kükürt çıkabilir. Ağız göz gibi bölgelere temas etmek oldukça sakıncalıdır. Bu ilaç yağlı bir krem olduğu için aşırı yağlı ciltlerin kullanılması önerilmez. İhtiyol merhemi kullanım sırasında iltihaplı bölgeyi sıkarak çıkarmaya çalışılmamalıdır. Haricen kullanılan bir kremdir. Araç gereç ve makine kullanımında bir engel olmaz. Diğer ilaçlarla bir etkileşimi olmadığı için birlikte kullanılabilir. Günde bir kez veya gün aşırı hastalığın çeşidine göre kullanılabilir.  Çocuklarda kullanımı tam belli olmasa da çocukların cildi çok hassas olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır. Yaşlılarda kullanımı da yeterli bilgi mevcut değildir. Böbrek ve karaciğer hastalığında da kullanılması hakkında bilgi yoktur. Böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad ) Fiyatları?

 

İhtiyol pomad adlı kara kremin fiyatı 9 tl’dir. Fiyatlar markaya ve markete göre ufak tefek değişiklikler gösterebilir. Fiyat araştırmasını iyi yaparak alım yapmanızı öneririz çok pahalı değildir ama yinede bütçenizi etkileyecek ekstra rakamları ödemeyin.

 

Fucicort Krem Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey

 

Sorular ve Cevapları

 

SORU 1= Göz kapağındaki iltihap için bu merhem kullanılır mı?

CEVAP 1= Göz kapağı göze temas etmesi açısından riskli olduğu için tavsiye edilmemektedir.

 

SORU 2= 24 günlük bebeğin makat kenarında apse var. Oraya bu kremi kullanılabilir mi?

CEVAP 2= Yeni doğan bebeklere doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanımı uygun değildir.

 

SORU 3= 4 yaş yaşındaki çocuğun gözündeki çıbana kullanılır mı?

CEVAP 3= Hem çocuk küçük olduğu için hem de göze temas etmesi sakıncalı olacağından önerilmez.

 

SORU 4= Kara kremi kullanarak basurdan kurtulmak mümkün mü?

CEVAP 4= Basuru olup lazerle ameliyat olduktan sonra geri yenileyen hastalar da vardır. Bu kadar kötü basuru olmasına rağmen sadece 3-4 gibi kısa bir sürede basur memesi kuruyup iyileşme olduğu görülmüştür.

 

SORU= 5 İltihaplı bölgeye kaç gün sürülmesi gerekir.

CEVAP 5= Sivilce, çıban gibi iltihap barındıran hastalıklara içindeki irini atıp kuruma sağlanana kadar kullanılmalıdır. Kuruduktan sonra kullanmayı bırakınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

25 yorum

  • Kıl dönmesi için kullanımı uygun değildir. Yalnız kullanıp fayda görenler var ama önermiyoruz.

 1. Bu kremi eczanede sordum piyasada olmadığı söylendi nerden bulabilirim çok zor durumdayım iltihaplı kıl dönmesi var apse kayısı büyüklüğüne geldi ve yayıldı

 2. Bu ilacı Nerede bulabilirim eczane de veya Aktar da falan satılıyor mudur çok acil lazımda

  • Eczanede ve bu tür doğal ürün satan yerlerde bulabilirsiniz, yalnız şuan ilacının üretimi ile ilgili sıkıntı var. Yine elinde olan bazı eczane ve aktar olabiliyor bakın deriz.

  • Merhabalar kullanım şekli konumuzun içinde var yine kafanıza takılan soruları olursa sorabilirsiniz. Acil şifalar dileriz.

 3. Hayırlı günler. Acaba bu kara merhem Anal apse için kullanıla bilinir mi? Cevaplarsanız çok memnun kalacağım . Şimdiden teşekkür ederim.

 4. Bartolin kistim var ve 2 kez gecırıyorum suan sişik durumda igneyle cekılmesını göze alamadım internette okudugumda kara merhem yazıyodu patlaması ıcın bartolin kistine kullanabılırmıyı ?

 5. Merhaba kara merhemi vajina yanında oluşan ceviz büyüklüğünde uç vermemiş bir apse için kullanabilir miyim .
  Antibiyotik kullandım ve stafine krem kullandım ama hicbir faydası olmadı inanılmaz ağrı yapıyor acı veriyor ne yapabilirim tavsiye edildi kara merhem kullan diye ama bilemedim vajina iç bölgede değil dış yan kısımda kasik tarafına doğru yardım rica edicem
  Iyi geceler dilerim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?