Dukan Diyeti Nedir,Diyet Listesi Nasıldır, Uygulayanların Yorumları Nelerdir? | Kızlara Moda

Dukan Diyeti Nedir,Diyet Listesi Nasıldır, Uygulayanların Yorumları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir,Diyet Listesi Nasıldır, Uygulayanların Yorumları Nelerdir?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hemen hemen herkesin kilo problemleri baş göstermeye başlamıştır. Kadın erkek fark etmeksizin herkes yaz ayına daha fit girebilmek ve fit bir görünümde yaz ayını geçirmeyi hedeflemektedir. Bu sebepten dolayı çeşitli diyet yöntemlerine başvurarak kilo problemlerinden kurtulmanın yolları aranmaktadır. Ortalıkta kilo problemlerinden kurtulmanız için birçok diyet listesi dolaşmaktadır. Sağlıklı bir şekilde hızlıca kilolardan kurtulmak herkesin ortak düşüncesidir. Bu diyetler arasında dukan diyeti olarak geçen diyet hem hızlı kilo vermenizi hem de sağlığınızı tehlikeye atmadan diyet uygulamanıza yardımcı olan bir diyet programıdır. Bu diyet kilo problemleri için oldukça yardımcı olan bir diyet programıdır.

 

 

 

Dukan Diyeti Yöntemi Nedir?

 

Birçok diyet yönteminden farklı bir yöntem ile zayıflama teknikleri uygulanan bir diyettir. İlk başlarda sırf protein desteği alarak metabolizma hızlandırılması amaçlanmaktadır. Çünkü kilo almanın ve geri verememenin en büyük sebebi yavaş çalışan metabolizmadır. Hedeflenen verilecek olan kilonun çok önemli bir rolü vardır. Kilo fazlalığınız hesaplanarak buna göre protein ya da sebze tüketeceğiniz günlerin sayısı belirlenmektedir. Ama dukan yönteminin en kilit noktası protein tüketimi ile başlayarak aşamalı şekilde sebze yemekleri ile birlikte proteinin kullanılmasıdır. İlerleyen aşamalarda diyetin içine meyve tüketimi de girecektir. Bu diyet tamamen karbonhidrattan uzak bir diyettir fakat dengeyi sağlayabilmek adına karbonhidrat yerine yulaf kepeği kullanarak denge sağlanmaktadır. Yulaf kepeğinin kullanım amacı ise çok fazla su tutan bir yapıya sahip olduğu için uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır. Yulaf kepeği hedeflenen kilo için az bir yol kalmasından sonra diyet listesine eklenen bir üründür. Dukan diyetinin yöntemi sağlıklı bir şekilde beslenirken hızlı ve kalıcı bir yöntem ile kilo vermeyi sağlamaktır.

 

 

 

Pierre Dukan Kimdir?

 

Dukan diyetinin yaratıcısı, fikir sahibi olan ve diyete de ismini veren Doktor Pierre Dukandır. Aslında uzmanlık alanı farklı bir doktor olan Pierre nöroloji bölümü üzerine uzmanlığını yaparken bir hastasının kendisine yardım etmesini istemesiyle tamamen hayatı değişmiştir. Obezite rahatsızlığı olan hastası kilolarından kurtulmak amaçlı Doktor Pierre Dukana başvurmuştur. Bu hastası sayesinde diyet uzmanı olmaya karar veren doktor uzmanlığını da beslenme ve zayıflama üzerine yapmaya karar vermiştir. Hastasının yardım isteğini geri çevirmeyerek kabul ederken şart sunarak verdiği diyet listesine harfiyen uymasını da şart koşmuştur. Mesleki hayatında tam bir dönüm noktası yaşayan doktor beslenme ve diyet uzmanı olarak dünyaca bir ün kazanmıştır. Ve tüm dünyada özellikle Türkiye’de sıkı takip edilen bir doktor haline gelmiştir. Obezite ile savaşını 2000 yılında çıkardığı kitap ile tüm dünyaya duyurmaya başarmış bir beslenme uzmanı olan doktor Türkiye dışında bir çok ülkede tanınan biri haline gelmiştir. Obezitedeki savaşının 25 yıllık deneyimleriyle birlikte bir kitaba dönüştüren Dukan başta Fransa olmak üzere tüm dünyaya yayılan bir kitap çıkarmış olmuştur. Bu kitabı yaklaşık 11 milyondan fazla bir satış yaparak ne kadar ilgi duyulan bir kitap olduğunu kanıtlamıştır. Bu kitap 19 ayrı dilde çevrilerek dünya çapında satışa sunulan bir kitaptır.

 

 

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Dukan diyeti oldukça detay içeren bir diyettir. Alışılmışın dışında kalori hesabı yapmaya gerek duymadan hızlı ve kalıcı kilo verilmesini amaçlayan bir diyettir. Tamamen hayvansal gıdaların tüketilmesi gereken bu diyette ilk önce kilo hesaplamaları yapılmaktadır. Yapılan kilo hesaplamaları sonucunda hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız için kaç kilo vermeniz gerekmekte onun belirlenmesi lazımdır. Verilmesi gereken kiloya göre aşamaların gün sayıları belirlenerek diyete başlanılıyor. Diyetin ilk günü itibari ile tamamen hayvansal gıdaların tüketilmesi ilk birinci kuraldır. Kilo fazlalığına göre belirlenen gün boyunca sadece hayvansal gıdalar tüketiliyor. Gün sayısına ulaşıldıktan sonra diyet listesine hayvansal gıdalara ek olarak sebze yemekleri ekleniyor. Sebze yemeklerinin diyet listesine eklenmesi ile birlikte başlayan ikinci periyot yine hedeflenen kilo ile orantılı olarak belirleniyor. Belirlenen gün boyunca sadece hayvansal gıdalar ve sebze yemekleri tüketiliyor. Takip eden günlerde ise işin içine meyveler ve karbonhidrat eksikliğinin giderilmesi için yulaf kepeği ekleniyor. Hedeflenen kiloya ulaşım yaklaştıkça yiyeceğiniz gıdalarda çeşitlik olarak artış göstermektedir. Diyet listesinde bulunan meyveler genellikle şeker oranı düşük olan meyvelerden tercih edilmektedir. Ara öğünlerde ise genellikle diyete uygun kuru yemişler ve kuru meyveler kullanılması gerekmektedir. Diyete harfiyen uyulduğu taktirde hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi sizde fark edecek ve bu diyet sayesinde tamamen yeme alışkanlıklarınız değişecektir.

 

 

 

Dukan Diyetinin Aşamaları ve Diyet Listesi

 

Daha öncede belirtildiği gibi dukan diyeti 4 aşamadan geçilen bir diyettir. Kilo hesaplamaları yapıldıktan sonra gün sayısı belirlenerek aşamalar gerçekleşmektedir.

1) Atak aşaması(1-7 gün)

2)Seyir aşaması(1-12 ay)

3)Güçlendirme aşaması(değişken özellikli)

4)Koruma aşaması(tam belli değil)

 

Atak Aşaması: Bu aşamalar belirlenen gün kadar yapılmaktadır. Kilo vermenin en büyük engeli yavaş çalışan metabolizmaya sahip olmanızdır. İlk aşamada yani atak aşamasında metabolizma hızlandırmak ve yağ yakımı hızlandırmak amaçlanmaktadır. İlk aşamada sadece hayvansal ürünler kullanılmaktadır.

 •         Yumurta
 •         Peynir
 •         Süt
 •         Yoğurt
 •         Tavuk eti ya da kırmızı et

Başlıca hayvansal gıdalar yukarıdaki gibidir. Belirlenen gün boyunca sadece bu gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede metabolizma hızlanacak ve yağ yakma işlemi gerçekleşecektir. Hedeflenen kilo ile doğru orantılı olarak gün sayısı belirtildiği için hesaplanan gün sonunda hedef kiloya yaklaştığınız anda ikici aşamaya geçilecektir.

Seyir Aşaması: İkinci aşama yine belirli bir gün sayısına sahiptir. Ve bu gün sonuna kadar aşamaya harfiyen uymanız gerekmektedir. İkinci aşama yani seyir aşamasına geçildiği andan itibaren protein yemekleri ile birlikte sebze yemekleri de tüketebileceksiniz. Belirli günler sadece protein tüketmeniz gerekiyor belirli günlerde ise sırf sebze yemekleri tüketmeniz gerekmektedir. Amaçlanan kiloya yaklaşım oldukça ve kilo verildikçe sebze yemekleri protein yemeklerine göre daha çok tüketilmeye başlanacaktır.

 •         Domates
 •         Salatalık
 •         Kabak
 •         Patlıcan
 •         Kereviz
 •         Ispanak
 •         Havuç
 •         Taze fasulye
 •         Maydanoz
 •         Roka
 •         Dereotu
 •         Marul
 •         Turp
 •         Lahana
 •         Pırasa
 •         Mantar

Yukarıdaki sebzeler dukan diyetinin sebze bölümünde kullanabileceğiniz sebzelerdir. Hedeflenen kiloya ulaşıncaya kadar yaklaşık 10 gün boyunca ilk beş günü saf protein tüketmeniz gerekmektedir. Sonraki beş gün ise sebze tüketmeniz önerilmektedir. Bu 10 gün içerisinde kilo verildikçe sebze yemeklerinin gün sayısı artırılabilmektedir. Alışan metabolizma sayesinde kilolar hızlıca gitmeye başlamıştır. Üçüncü aşamaya geçilmek için artık her şey hazırdır.

Güçlendirme aşaması: Üçüncü aşamaya geçmekle beraber metabolizmayı güçlendirmiş olacaksınız. Bu yüzden aşamanın adı güçlendirme aşaması olmaktadır. Güçlendirme aşamasında artık gün sayılarına dikkat etmeden dilediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Meyve tüketimi bu aşamada başlamaktadır. Sadece bir gün saf protein diyetine uymanız gerekmektedir. O gün sadece protein tüketmeniz öneriliyor. Diğer günlerde ise normal yemekler ile birlikte meyve tüketimi yapabilirsiniz. Meyve tercihlerini şeker oranı düşük olan meyvelerden tercih edebilirsiniz.

Koruma aşaması: Dördüncü ve son aşama ise koruma aşamasıdır. Bu aşamada artık her şeyi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bu aşamanın hedefi verdiğiniz kiloları sabitleyerek kalıcı kiloya ulaşmanızı sağlamaktır.  Bu dönemde ne kadar yeme serbest olsa da dukan diyetinin prensibinden dışarı çıkmamanız da fayda vardır. Ayrıca bu dönemde yulaf kepeğini mutlaka tüketmeniz gerekmektedir. Günde dört kaşık yulaf kepeği tüketmeniz önerilmektedir. Ara öğünler ile tokluk hissini daha uzun yaşayabilirsiniz. Ara öğünlerde tercihiniz kuruyemişlerden ve kuru meyvelerden yana olmasında fayda olacaktır.

 

 

 

Bu Diyet Kaç Kilo Verdirir?

 

Dukan diyeti obezite savaşında kendini kanıtlamış bir diyettir. Fazla kilolarınızdan kurtulmanın en etkili yolu dukan diyetinden geçmektedir. Kilo hesaplamaları yapılarak verilen diyet programına harfiyen uyduğunuz taktirde ideal kilonuza hızlı bir şekilde ulaşacak ve kalıcı bir kiloya sabitlenerek fit bir görünüme sahip olacaksınız. Kilo verme olayı kişiden kişiye farklılık gösteren bir olaydır. İdeal kilonuzu hesaplayarak normal şartlarda fit bir görüntüde olabilmek için kaç kilo vermeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Bu diyet haftada şu kiloya kadar verebilirsiniz diye size sunulan diyetlerden farklı bir diyet olduğu için kişiden kişiye verilen kilolar değişmektedir. Düzenli kullanım sonucu dilediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlayan bir diyet programıdır. En büyük özelliği ise verdiğiniz kiloları geri almadan kilonuzu sabitleyen ve o kiloda kalmanızı sağlayan bir diyettir.

İlginizi Çekebilir: Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 

 

 

Bu Diyetin Yan(olumsuz) Etkileri Nedir?

 

Dukan diyetinin olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de vardır. Olumsuz etkileri olumlu etkilerine göre daha az olsa da bu etkileri dikkat etmenizde fayda olacaktır. Olumsuz etkilerini inceleyecek olursak aşağıdaki gibi maddeleyebiliriz.

 • Dukan diyeti içerisinde kesinlikle kaçamaklara ve esnekliğe yer yoktur. Oldukça katı kuralları olan bir diyettir. Özellikle doktor Dukan ilk hastasından bu yana bu diyete başlayacaklara söylediği tek şey diyet programına harfiyen uyulması gerektiğidir. Buda sizi biraz zorlayabilmektedir.
 • Atak ve seyir aşamalarında özellikle tek tip bir beslenme uygulanacağı için diyet yapan kişi bu evrelerde sıkılıp ve zorlanıp diyeti bırakma yolunu tercih edebilmektedir.
 • Vejeteryanlar bu diyet programını yapamayabilirler. Çünkü bu diyetin en büyük özelliği hayvansal gıdalar tüketilmesi gereken bir diyet olmasıdır. Vejeteryan bir kişi hayvansal ürünü tüketemeyeceği için bu diyeti yapmakta zorlanacaktır.
 • Diğer diyet programlarına göre protein ağırlıklı bir diyet olduğu için maliyeti de bir hayli yüksek bir diyettir. Bütçenizi zorlayabilmektedir.
 • Hayvansal ürünlere karşı alerjisi olan bir kişinin de kullanması gerekmektedir. Proteine karşı alerjisi var ise ve farkında değil ise kötü sonuçlar doğurabilecek bir diyettir.

Bu olumsuz etkileri göz önünde bulundurarak diyete başlamanızda fayda olacaktır.

 

Olumlu Yönleri Nelerdir?

 

Olumsuz özelliklerini dile getirdik şimdi ise dukan diyetinin olumlu yönlerini inceleyeceğiz. Dukan diyetinin birçok olumlu yönü bulunmaktadır.

 •  Diyeti uygulamaya başladığınız andan itibaren hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Kilo verdikçe diyete olan inancınız güçlenir ve dört elle diyete sarılırsınız.
 • Listede kafa karıştıracak hiç bir madde bulunmamaktadır yenilmesi ve yenilmemesi gereken ürünler bellidir.
 • Yenilebilecek malzemeler belli olduğu için diyetin uygulaması oldukça kolay hale gelecektir. Ne yemem gerekiyor düşüncesi olmadan rahat bir diyet uygularsınız.
 • Diğer diyetlere göre kalori hesaplama zorluğu olmadığı için daha kolay uygulanan bir diyettir.
 • Diyet için uygun olan yiyecekleri dilediğiniz kadar yiyebilme özgürlüğüne sahipsiniz.
 •  Vücudunuza zararlı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği için sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

Videomuzu da İzleyebilirsiniz!

 

 

7 Günlük Dukan Diyeti Listesi (gün gün)

 

Bu kilo verme yönteminin diyet listesini inceleyerek bir hafta boyunca neler yemeniz gerektiğine bir göz atarak diyet programınızı oluşturabilirsiniz. Diyete başlamak için kendinizi hazır hissettiğiniz andan itibaren diyet listesini uygulayabilirsiniz. Gerekli hesaplamaların yapılması ve günlerin belirlenmesi en önemli olan konudur. Tüm bunları yapmadan diyet listesini uygulamaya başlamamanız gerekmektedir. Bir bütün haliyle diyet yapmaya hazır hale geldiğiniz anda ilk bir hafta aşağıda verilen listeyi takip edebilirsiniz.

Pazartesi

 • Kahvaltıda içecek olarak şekersiz bir bitki çayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede güne zinde başlamış olursunuz. Bitki çayı ile birlikte az yağlı bir peynir ve yağsız bir şekilde ızgara edilmiş iki dilim tavuk eti yiyebilirsiniz.
 • Öğlen yemeğinde ise kahvaltıdaki gibi yağsız bir şekilde ızgara edilmiş dana eti tüketebilir ve yanında küçük bir kase yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Akşam menüsü için balık türlerini fırında pişirerek tüketebilir yada ızgara edilmiş kırmızı et tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünler için yulaf kepeğini kullanabilirsiniz. Yulaf kepeği tüketimini eksik etmemeniz gerekmektedir. Suyu tutan bir yapıya sahip olduğu için ara öğünlerde tüketildiğinde tokluk hissini daha çok yaşayacaksınız. Yulaf kepeği kullanarak bir krep hazırlayabilir ve ilk günün ara öğününü oluşturabilirsiniz.

Salı

 • Kahvaltı için sıcak ve şekersiz bitki çayı ile birlikte sıcak bir bardak süt de tüketebilirsiniz. Yanında ise yağsız bir şekilde hazırlanmış pastırmalı omlet tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Öğlen yemeği için fırında veya ızgarada pişirilmiş baharatlar ile lezzetlendirilmiş balık tercih edebilirsiniz.
 • Akşam yemeği için dilediğiniz kadar haşlanmış yumurta yanında bir kase yoğurt ile tüketebilir ve günü kapatabilirsiniz.
 • Diyetin ikinci gününde ara öğün olarak yulaf kepeği eklenmiş bir kase yoğurt ve isteğinize bağlı olarak değiştirebileceğiniz bitki çayı yada şekersiz kahve tüketebilirsiniz.

Çarşamba

 • Diyetin üçüncü gününde artık vücudunuz yavaş yavaş diyete hazır olmaya başlamıştır. Kahvaltı için vazgeçilmez olan bir fincan şekersiz bitki çayı ile birlikte iki dilim hindi füme ve yanında beyaz peynir tüketebilirsiniz. Tüketeceğiniz peynirin az yağlı yada yağsız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 •  Öğlen yemeği için tavuk etinin en yağsız bölümü tavuk göğsü olduğu için iki dilim ızgara tavuk göğsü ve bir kase yoğurt tüketebilirsiniz. Tavuk etini tuz oranı düşük olacak şekilde baharatlarla tatlandırılarak kullanabilirsiniz.
 • Akşam yemeğinde ise yağsız tavukgöğsünü kıyma halinde kullanarak kendinize fırında pişirilmiş köfteler yapabilir ve bunları tüketebilirsiniz. Tavuk eti tercih etmiyorsanız sıfır yağ içeren kırmızı et de tercih edebilirsiniz.
 • Artık üçüncü günde ara öğünlerde yulaf kullanmanız gerektiğini ve yulaf tüketimini aksatmamanız gerektiğinin farkına varmışsınızdır. Diyetin üçüncü günü için ara öğün olarak yine yulaf kepeğini yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Perşembe

 • Kahvaltıda bugün bir değişiklik yapıp bitki çayı yerine şekersiz kahve tüketebilirsiniz. Yağsız bir peynir ile çırpılmış yumurta ile hazırlayabileceğiniz yağsız bir omlet tüketebilirsiniz. Yumurta ve peynir miktarı dilediğiniz kadar olabilmektedir.
 • Öğlen yemeğinizde yine tavuk eti bulunmaktadır. Bu sefer tavuk etini soya sosu ile tatlandırarak hazırlayabilir ve farklı bir tat olarak tüketebilirsiniz. Soya sosu içerisinde tuz olduğu için artı bir tuz eklememenizde fayda olacaktır. Ve yağsız bir şekilde pişirmeniz gerekmektedir. Yağsız pişirme yönteminin en basit yolu ızgara yada fırında pişirmek olacaktır.
 • Akşam yemeği menüsünü lezzetli bir balık seçimi ile yapabilirsiniz. Balık tamamen yağsız bir şekilde ızgara edilerek pişirilirse daha uygun bir pişirme olacaktır.
 • Bugünün ara öğünü biraz farklı olabilir. Vazgeçilmez yiyecek yulaf kepeği ile hazırlanmış ve içerisinde yağ olmayan bir kek pişirebilir ve tüketebilirsiniz. Kekin yanında ise şekersiz siyah çay tüketimi yapabilirsiniz. Kek iki dilimden fazla olmasına özen gösterin çay ise dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Cuma

 • Bugün kahvaltıda tüketebileceğiniz sıcak ve az yağlı bir fincan süt ile birlikte yanında dört dilim hindi füme tüketebilirsiniz.
 • Öğlen yemeği için balık tüketebilirsiniz. Balığınızı farklı olarak buharda pişirebilir ve değişiklik sağlayabilirsiniz. Yanında bir kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. Eğer yanında yoğurt yemeyi tercih ediyorsanız balığınızın taze olmasına ve güvenilir bir yerden alınmış olmasına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Aksi taktirde çeşitli sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.
 • Akşam yemeğinde ızgara kırmızı et tercih edebilirsiniz. Kırmızı eti daha önceden marine ederek tatlandırabilirsiniz
 •  Ara öğünlerde her zamanki gibi yulaf kepeği tüketebilir ve bunu bir kase yoğurt ile birlikte yapabilirsiniz.

Cumartesi

 •  Kahvaltı için yağsız bir omlet hazırlayabilirsiniz baharatlarla tatlandırarak yemesi daha zevkli bir yemek haline getirebilirsiniz. Yanında ise şekersiz bir kahve içerek güne başlayabilirsiniz.
 • Öğlen yemeğinde ise bir kase yoğurt eşliğinde ızgarada pişirilmiş ve isteğe bağlı olarak baharatlar kullanılmış tavuk göğsü tercih edebilirsiniz.
 • Günün son öğünü için yağsız hindi etinden hazırlanmış ve yağsız bir şekilde pişirilmiş köfteler tercih edebilirsiniz. Dilerseniz köfteleri ızgara olarak da pişirebilirsiniz.
 • Ara öğünde ise yulaflı bisküvi tüketebilir ve günlük yulaf ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu bisküvilerden sadece iki adet yiyebilirsiniz bunu sakın unutmayın.

Pazar

 • Bir haftalık diyet listesinin son günü olan Pazar sabahı için yapacağınız kahvaltı iki adet haşlanmış yumurta tamamen sizin damak tadınıza uygun şekersiz bitki çayı tüketebilirsiniz.
 • Öğlen yemeği için ise yağsız ve oldukça lezzetli olan somon balığını tercih edebilirsiniz somon balığını yağsız bir şekilde pişirerek ya da ızgara yaparak tüketebilirsiniz.
 • Bir haftalık diyet listesinin son gününe ait son akşam yemeği ile birlikte günü sonlandırabilirsiniz. Derisi alınarak yağsız bir şekilde fırında pişirilen bir tavuk enfes bir tat olacaktır. Akşam yemeği içinde uygun bir yemek olacaktır.
 • Bugünde ara öğün için şekersiz kahve ya da bitki çayı eşliğinde yulaflı kek tüketebilirsiniz.

Diyet listesini uygularken sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde yaklaşık olarak iki buçuk litreye yakın su tüketmeniz gerekmektedir. Su tüketiminin yanı sıra düzenli bir şekilde en az yarım saatlik yürüyüşler düzenlemeniz oldukça faydalı olacaktır.

 

 

 

Dukan Diyetinde Sık Yapılan Hatalar

 

Diyet esnasında birçok hata yapılmaktadır. Yapılan hatalar kilo vermenizi etkileyebilecek unsurlardır. En sık yapılan hataları incelerseniz daha iyi bilgi sahibi olursunuz.

 • Doktor Pierre Dukanın yazdığı beslenme üzerine anlatımları olan kitabı okumamak bilinen en büyük hatadır. Kitabı tam olarak okumadığınız taktirde yanlış uygulamalar yapabilirsiniz. Hata yapmamak için kitabı anlayarak detaylı bir şekilde okunması gerekmektedir.
 • Dukan diyeti oldukça zor bir diyet olduğu için kendinizi hazır hissetmeden diyete başlamakta bir başka hatadır. Kendinizi bu diyeti uygulamaya hazır hissetmeden kesinlikle diyete başlamamanız gerekmektedir.
 • En çok yapılan hatalardan bir diğeri ise yeterli miktarda yemek yemeyerek kendinizi aç bırakmanız olacaktır. Belirtilen yiyeceklerden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz bu sayede açlık hissini yaşamayacaksınızdır.
 • Yapılacak olan yemekleri sıradanlaştırmak yapılan başka bir hatadır. Sürekli aynı yiyecekleri aynı şekilde tüketirseniz bu sıkıcı bir hal olacağı için diyeti uygularken sıkılabilirsiniz. İzinli olan yiyeceklere izinsiz olan yiyecekler eklemeden çeşitli tatlan kazandırarak yemekler için çeşitlilik sağlayabilirsiniz.
 • Sürekli kilo kontrolü yapmak ve tartı üzerinde bir yaşam sürmek sıkça yapılan hatalardan bir diğeridir. Sürekli tartıldıktan sonra vücudunuz psikolojik olarak kilo verimini durduracaktır. En az haftada bir yada iki sefer tartılmanız en ideal olanıdır.
 •  Kaçamakların yapılması ve diyet listesindekilerin dışında yiyeceklerin yenmesi yapılan en büyük hatalardandır. Kaçamaklar sayesinde kilo vermeniz yavaşlayacak ve zamanla duraksamaya geçecektir.
 • Yeteri kadar su tüketimi yapmamak diğer diyetlerde olduğu gibi bu diyette de sıklıkla yapılan bir hatadır. Su tüketimi günde en az iki buçuk litre olmalıdır aksi taktirde metabolizma yavaşlayacak ve kilo vermeniz düşecektir.
 • Yeterli miktarda günlük almanız gereken yulaf kepeği tüketmemek de yapılan hatalardan biridir. Yulaf kepeği suyu bünyesinde tutan bir ürün olduğu için tokluk hissini uzun süre yaşamanıza neden olmaktadır. Yulaf kepeğini günlük olarak almadığınız taktirde sürekli açlık hissi yaşayacaksınızdır. Günde en az dört kaşık yulaf kepeği tüketmeniz gerekmektedir.

Bu hatalara dikkate ederek yaptığınız dukan diyetinde olumlu sonuçlar elde ederek çok daha hızlı kilo verimi sağlayabilirsiniz. Dukan diyeti hayatınızdan eti çıkartmadan da kilo verebileceğinizi kanıtlayan bir diyettir. Tam aksine daha fazla et tüketilmesi gereken bir diyettir. Diyet listesine tamamen uyum sağlandıktan sonra diyet ile birlikte yapılan egzersizlerin de önemli olduğunu unutmayın. Günde en az 30 dakikalık yürüyüşler ile bu egzersizleri tamlayabilirsiniz. Spor yapmak ve yürüyüş için ayrı bir zaman ayıramıyor iseniz. Araç kullanımını en aza indirerek gideceğiniz yerlere yürüyerek gitmeyi tercih ederseniz ve merdiven kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz günlük egzersiz ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Diyet uygulanırken bir diğer önemli konu ise su tüketimi konusudur. Günlük ihtiyacınız olan su miktarı yaklaşık olarak iki buçuk litre civarı olmaktadır. Bu miktarının altına düşmeden su tüketimine önem göstermeniz gerekmektedir. Suyun az tüketilmesi sonucu çeşitli sağlık problemleri yaşayabileceğiniz gibi kilo verme hızınızı da düşürmüş olursunuz. Tüm diyetlerde olduğu gibi su tüketimi dukan diyetinde de oldukça önemli bir konu olmaktadır. Hızlı ve kalıcı kilo vermenin en kolay yolu su tüketiminden geçmektedir.

 

Yumurta Diyeti Yöntemi Nedir,Nasıl Yapılır,Kaç Kilo Verdirir?

 

 

Dukan Diyeti Yapanların Yorumları

 

Bir diyete başlamadan önce dikkate alınan en önemli mevzu daha önce diyeti uygulayanların yaptıkları yorumları göz önüne almaktır. Çünkü bir diyetin başarılı ya da başarısız olduğunun anlamanın en kolay yolu o diyeti uygulayanların aldığı sonuçlardır. Dukan diyeti uygulayanların yaşadığı olumlu ya da olumsuz tüm etkileri yorumlar halinde bildirdiği zaman diyeti yapacak kişilere yol göstermiş olmaktadırlar. Dukan diyeti boyunca yaşadıkları hakkında bu diyeti yapacak olan kişilere bilgi vermiş olacaklardır.

Pervin diyor ki: İlk olarak kitabını alarak işe başladım gerçekten harika derecede beni etkiledi ve başladım. Biraz zorlansam da devam ettim. Çok fit bir görünüme kavuştum kesinlikle tavsiye ederim. Klasik yöntemlerden çok farklı  ama çok fazla işe yarıyor. Ben böyle olacağını düşünmemiştim. Piyasada dillendirilen diyetler arasında en üst noktada olanların başında geliyor bence. Herkeste farklı sonuç olabilir yalnız çevremde deneyenlerin başarı oranı çok yüksek. Bu kadar neden övdüm çünkü kilo verdim. Dukanı tanımam etmem yoksa sadece tesadüf oldu ve başladım sonuç aldım. benim nacizane düşüncelerim böyle.

Deniz diyor ki: Bir tanıdığımda çok etkili oldu ilk başlarda önemsemedim. Kilo verince o fit halini kıskandım açıkçası ve sormaya başladım. Bu yöntemin adını söyledi ondan geniş bilgi alıp başladım. Sanki o güne kadar hiç diyet yapmamış gibiydim. İlginç derecede kilo verdirmeye başladı ve şaşırdım. Hatta ilk yaparken bunla ben zor veririm bile diyordum ama demek ki vücut metabolizmasını etkileyen yapılar var diye düşünüyorum. Sizlere de öneririm bir başlayın bakın.

Belkıs diyor ki: Araştırma sırasında tesadüf karşılaşıp denedim. hedeflediğim sonuca ulaşamadım ama önemli derecede zayıfladım. İlk halime göre fark var gerçekten. Sizlerde bir başlamalı ve denemeli. Başka yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız bir de buna bakın derim.

Merve diyor ki: Bana zor geldi ve bıraktım malesef böyle bir tecrübe yaşadım. Belki benim için çekilmezdi ama öven kişide çok fazla. Biraz zor bunu göze alıyorsanız başlayın yoksa başlayıp bırakma riskiniz olabilir.

Hasan diyor ki: Bu yöntemle kilo veren birkaç kişiye tesadüf denk gelince artık başlamalıyım dedim. İnternet üzerinden detaylı araştırarak programa başladım ve harfiyen uyguladım sonucunda 11 kilo verdim. Artık çok sportif bir görünümüm var her gören ne oldu sana diyorlar. Eski halinizden eser kalmıyor.

Muhittin diyor ki: Birçok yöntemi deneyip sonuç alamadıysanız benim gibi siz de başlayın hemen derim. İlk başlarken hiç ümidim yoktu ama kilo verdikçe daha da iştahlandım ve mutlu sona ulaştım. Artık her gören kız beni çok beğeniyor bende iyi ki zayıflamışım diyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?