Cilde İyi Gelen Vitaminler | Kızlara Moda

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Hepimizin bildiği gibi güzel bir cilt uzun ve devamlı bir bakım gerektirir. Haftalık bakımlar ve günlük yapılan bakımlar sayesinde cildiniz gitgide daha güzel ve parlak bir hal almaya başlar. Fakat cildinizin güzelleşmesi için sadece bakım kremleri, kürler ve maskeler kullanmak yeterli değildir. Aynı zaman da bu bakımlara destek olmak gerekir. Bu desteği sağlamanın yolu ise vitaminlerden geçer. Daha önceki yazılarımızda cilt için yararlı olan birkaç besin maddesinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise cilt için oldukça yararlı olan vitaminleri anlatmaya çalışacağız. Bakalım cilde iyi gelen vitaminler nelermiş?

  • A Vitamini

A vitamini, cilt için oldukça yararlıdır. Cildinizdeki tıkanmış gözenekleri açan ve cildin nefes almasını sağlayan A vitamini bunun yanı sıra alttan gelen yeni cilt hücrelerinin de çoğalmasına ve cildin bağışıklığının artmasına yardımcı oluyor. Günümüzdeki çoğu cilt bakım kremi de aslında A vitamini içeriyor. Fakat bu kremleri kullanmak istemezseniz A vitamini içeren yiyecekleri veya A vitamininin bol olduğu, evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım kremlerini de tercih edebilirsiniz.

a-vitamini

  • C Vitamini

C vitamininin yararlarından, daha önceki yazılarımızda bol bol bahsetmiştik. Cilt için kolajen üretimi oldukça önemlidir. Cildin sağlıklı olabilmesi için kolajen üretimine ihtiyacı vardır. C vitamini ise kolajen üretiminin artmasında yardımcı olur. Buna ek olarak cildin dış etkenlerden korunmasında da büyük rol oynar. Güneşin zararlı etkileri gibi etkenleri minimuma indirir. İçeriğinde bol C vitamini bulunduran sebze ve meyveleri tüketerek cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

c-vitamini

  • E Vitamini

Günümüzdeki kremlerin birçoğunda E vitamini bulunmakta. E vitamini, cildi dış etkenlerden ve yaşlanmadan koruyan bir etki yapmakta. Özellikle 40 yaşından sonra vücuttaki serbest radikaller oldukça artmakta. Bu da cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Sigara dumanı, güneş ışınları gibi etkenler de serbest radikallerin artmasında etkili oluyor. E vitamini, bu etkileri azalmakta ve cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

e-vitamini

  • Meyve Asitlerinin Yararları

Yukarıda belirttiğimiz vitaminlerin yanı sıra meyve asitleri de cilt için oldukça yararlı. Elma, papaya, limonda meyve asidi bulunmaktadır. Cildin ürettiği nasır, kepek, siğil gibi rahatsızlıklar meyve asitleri sayesinde giderilebiliyor. Bu asitleri yaşlanma karşıtı kremlerin içerisinde ve bazı cilt temizleme kremlerinde kullanılıyor. Hassas cilde sahip kişilerin yüksek dozda kullanmaması da dikkat edilmesi gereken bir nokta.

  • Q10

Uzun süren araştırmaların sonunda yaşlanmanın, Q10 azalması nedeniyle hızlandığı keşfedildi. Peki nedir Q10? Q10, vücutta bulunan bir madde olup hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynamaktadır. Vücutta Q10 seviyesinin azalması nedeniyle de hücreler yenilenememekte ve yaşlanma hızlanmaktadır. Q10, günümüzdeki bazı yaşlanma karşıtı kremlerde mevcut. Fakat kaliteli ve güvenilir markaları tercih etmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekecektir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?